Endometrial patoloji saptanan ve saptanmayan hastalarda servikovajinal sürüntü ve serum örneklerinde ca 125 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum and cervicovaginal secretion ca 125 levels between patients with and without endometrial pathology
- Tez No: 736701
- Danışmanlar: PROF. DR. KUNTER YÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Endometrium kanseri, gelişmiş ülkelerde kadın genital sisteminin en sık görülen kanseridir. Buna karşın, endometrium kanseri için sensitivite ve spesifitesi yüksek, rutin, klinikte kullanılan bir tarama testi yoktur. Bu çalışmada amaçlanan, endometrium kanseri olan ve olmayan hastaların serum CA 125 seviyeleri ile servikovajinal sürüntüdeki CA 125 seviyelerinin kıyaslanarak non-invazif bir teknik olan servikovajinal CA 125'in, erken evre endometrium kanserlerinde yeni bir tarama yöntemi olarak kullanımının araştırılmasıdır. Çalışmanın vaka grubunu, Ocak 2012 ile Ocak 2014 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda endometrium kanseri ve endometrial intraepitelyal neoplazi tanısı alıp tedavi edilmiş hastalar oluşturmaktadır. Çalışmanın kontrol grubunu ise aynı tarihler arasında herhangi bir jinekolojik malignansisi ve endometrial patolojisi bulunmayan hastalar oluşturmuştur. Çalışmada, hastaların preoperatif kanda ve servikovajinal sürüntüde CA 125 seviyeleri electro-chemiluminescent immunoassay yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu iki değer hastaların nihai patoloji sonuçlarıyla korele edilerek testin güvenilirliği araştırılmıştır. Toplam 106 benign patolojye sahip hastanın kan ve sürüntü CA 125 değerlerinin ortalamaları sırasıyla 16.7 ve 947.0'dır. Toplam 30 endometrium kanserli hastanın kan ve sürüntü CA 125 değerlerinin ortalamaları ise sırasıyla 48.6 ve 1469.6'dır. Benign ve endometrial kanserli gruplar arasında, sürüntü CA 125 değerleri istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır (p=0.004) buna karşın, kan CA 125 değerleri arasında istatistiksel fark bulunamamıştır (p=0.06). Sonuç olarak, endometrial kanserde servikovajinal sürüntüde elde edilen CA 125 değeri, kan CA 125 değerine kıyasla özellikle endometrial kanser için yüksek riskli grupta non invazif, yeni, alternatif bir tarama testi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Endometrium carcinoma is the most common malignancy of the female genital tract in developed countries. Despite, in clinic, there is no routine screening test which is cheap, non invasive and has high sensitivity and specifity for endometrium carcinoma. The aim of this study is, by comparing serum and cervicovaginal secretion CA 125 levels between patients with and without endometrium carcinoma, investigating cervicovaginal secretion CA 125 level as screening test for especially early staged endometrium cancer patients. The case group of the study consisted of patients who were diagnosed with endometrium cancer and endometrial intraepithelial neoplasia in Hacettepe University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department between January 2012 and January 2014. The control group consisted of patients without having malignancy and endometrial pathology between the same time frame. In the study, preoperative serum CA 125 and cervicovaginal secretion CA125 levels were evaluated with electro-chemiluminescent immunoassay method. These levels were correlated with the pathology results of the patients and the reliability of the test was analyzed. The mean of serum and cervicovaginal secretion CA 125 levels for total 106 patients with benign pathology were respectively 16.7 and 947.0. The mean of serum and cervicovaginal secretion CA 125 levels for 30 patients with endometrium cancer were respectively 48.6 and 1469.6. Although cervicovaginal secretion CA 125 levels were statistically significant between benign and endometrium cancer group (p=0.004), there was no statistical significance in serum CA 125 levels between same groups (p=0.06). As a result, cervicovaginal secretion CA 125 levels can be used as a new, non-invasive and alternative screening test in especially high-risk patients for endometrium cancer.