The impact of salutogenic design on perceived environmental qualityand mood in healthcare environments: A comparative case study in dental clinics
Salutojenik tasarımın sağlık ortamlarında algılanan çevre kalitesi ve ruh hali üzerindeki etkisi: Diş kliniklerinde karşılaştırmalı bir vaka çalışması
  1. Tez No: 736702
  2. Yazar: IŞIL ÖZGÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, bir salutojenik tasarım yöntemi olarak biyofilik tasarımın, diş kliniği bekleme odalarında hastanın algılanan çevre kalitesini ve ruh halini iyileştirme üzerindeki etkisini sistematik olarak analiz etmiştir. Bu amaçla beş uzman, potansiyel diş kliniği bekleme odalarını biyofilik puanlarına göre değerlendirmiş ve karşılaştırmak için iki diş kliniği seçmiştir. Her iki kliniğin bekleme odasında tedavilerini bekleyen yüz dört hastanın algıladıkları çevresel kalite ve ruh hali değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, hastaların biyofilik puanı yüksek olan bekleme odasındaki algıladıkları çevre kalitesi daha yüksek çıkmıştır. Hastaların ruh hali puanları ise klinikler arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Araştırma sonuçları, hasta deneyimini geliştirmek için salutojenik tasarım özelliklerinin diş kliniği bekleme odalarına nasıl dahil edileceğinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis systematically analyzed the effect of biophilic design as a salutogenic design method on improving a patient's perceived environmental quality and mood in dental clinic waiting rooms. For this purpose, five experts evaluated potential dental clinic waiting rooms based on their biophilic scores and selected two dental clinics to compare their waiting rooms. One hundred four patients perceived environmental quality and mood were assessed while they were waiting for their treatment in the waiting room of the two clinics. According to the results, the patients' perceived environmental quality was greater in the waiting area with a higher biophilic score. The patients' mood scores, on the other hand, did not show any significant differences across the clinics. The outcomes of this thesis lead to a better understanding of how to incorporate salutogenic design features into dental clinic waiting rooms to enhance the patient experience.