Kolesteatom cerrahisinde eaono/JOS ve chole evrelemelerinin intraoperatif bulgularla ve postoperatif sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of eaono/jos and chole classificationsin cholesteatom surgery in terms of intraoperative findings and postoperative results
- Tez No: 736700
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE MİNE YAZICI, DR. MEHMET AKİF ABAKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kolesteatomun evrelendirilmesi için son yıllarda Avrupa Otoloji ve Nörootoloji Akademisi ve Japon Otoloji Birliği (EAONOS/JOS) ve ChOLE sistemleri tanımlanmıştır. Çalışmamızda bu iki evrelemenin intraoperatif bulgularla, postoperatif sonuçlarla, rezidivizm ile ilişkileri değerlendirilmiş ve iki sınıflandırma birbiri ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016-2021 tarihleri arasında hastanemizde kronik otitis media nedeni ile opere edilen ve histopatolojik tanısı kolesteatom olan 151 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların kolestatomlarının evreleri EAONO/JOS ve ChOLE sistemleri kullanılarak belirlendi. Kolestatom evresi ile hastaların demografik verileri, otolojik bulguları, kullanılan cerrahi teknikleri, ameliyat sırasında izlenen bulguları, ameliyat öncesine ve sonrasına ait işitme eşikleri (işitme rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda) geriye dönük hastaların dosyaları taranarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların otolojik muayenelerinde 83'ünde retraksiyon cebine bağlı (%55), 68'inde retraksiyon cebi olmaksızın (%45) kolesteatom mevcuttu. Retraksiyon cebine bağlı kolesteatom gelişen hastaların 55'inde (%36.4) pars flaksida, 8'inde (%5.3) pars tensa kaynaklı, 20'sinde (%13.2) kombine retraksiyon cebi izlendi. Hastalarımızda cerrahi teknik olarak 21 (%13.9) attikotomi, 11 (%7.3) Canal Wall- Up (CWU) mastoidektomi, 36 (%23.8) Canal Wall- Down (CWD) mastoidektomi, 83 (%55) radikal mastoidektomi uygulandı. Cerrahi sırasında hastalarda 47 (%31.1) fasiyal kanal dehissansı, 25 (%16.6) dış kulak yolu destrüksiyonu, 19 (%12.6) tegmen defekti, 12 (%7.9) lateral semisirküler kanal (LSSK) fistülü görüldü. Her iki evreleme sistemi için de kolestatomun evresi arttıkça, kolesteatoma bağlı olarak görülen intraoperatif bulguların görülme sıklığı artmaktadır. İstatistiksel olarak kolestatom evresi ile işitme sonuçları ve uygulanan cerrahi teknik arasında ilişki saptanırken, evre artışı ile rezidivizm oranları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç: EAONO/JOS ve ChOLE evrelerinin her ikisinin de cerrahi sırasında kolesteatoma bağlı olabilecek bulguların ön görülmesinde, cerrahi teknik seçiminde yardımcı olabileceği ve odyolojik prognozun tayininde kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, European Academy of Otology and Neurootology, Japanese Society of Otology (EAONOS/JOS) and ChOLE classifications have been defined for staging of cholesteatoma. In our study, it was aimed to evaluate the relationship of classifications with surgical technique, intraoperative findings, postoperative results and residivism; and to compare the results. Materials and Methods: Between January 2016 and 2021, 151 patients who were operated for chronic otitis media in our hospital and had histopathological diagnosis of cholesteatoma were included in the study. EAONO/JOS and ChOLE classifications were used. Stages and demographic datas, otological findings, surgical techniques, intraoperative findings, preoperative and postoperative hearing thresholds of the patients were scanned retrospectively. Results: Patients had retraction pocket cholesteatoma in 83 (55%) and non-retraction pocket cholesteatoma in 68 (44%). Retraction pockets were located in pars flaksida in 55 (36.4%), in pars tensa 8 (5.3%) and combined 20 (13.2%) of patients. Surgically 21 (13.9%) atticotomy, 11 (7.3%) Canal Wall- Up (CWU) mastoidectomy, 36 (23.8%) Canal Wall- Down (CWD) mastoidectomy, 83 (55%) radical mastoidectomy were performed. During surgery 47 (31.1%) facial canal dehiscence, 12 (7.9%) lateral semicircular canal (LSSK) fistula, 19 (12.6%) tegmen defect, 25 (16.6%) external auditory canal destruction were observed. For both classifications, as the stage of cholesteatoma increases, the incidence of intraoperative findings related to cholesteatoma increases. EAONO/JOS and ChOLE classifications was statistically associated with hearing outcomes but not assosiated with residivism. Conclusion: Both of EAONO/JOS and ChOLE classifications can be used to predict intraoperative findings of cholesteatoma and to decide surgical technique, and to determine audiological prognosis.