Creating collaborative research environment in high performance computing: An analysis of Turkey
Yüksek başarımlı hesaplama çalışmalarında işbirlikçi araştırma ortamı yaratmak: Türkiye üzerine bir analiz
  1. Tez No: 736751
  2. Yazar: GÖKÇE NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yüksek Başarımlı Hesaplama (HPC) kullanımı sadece bilgisayar bilimlerinde değil, Covid-19 araştırmalarından uzay bilimlerine kadar geniş bir yelpazede birçok bilimsel çalışmada hayati hale gelmiştir. Bu nedenle HPC, birçok küçük ve büyük ölçekli işbirliğinin merkezinde yer almaktadır. Literatürde HPC ve işbirliği arasındaki ilişki oldukça sınırlıdır. Çalışmalar, HPC'nin yatırım getirisine odaklanarak yürütülmüştür. Bu tezde, HPC kullanan çalışmalarda işbirliği, HPC kullanan araştırmacının bakış açısından tartışılmaktadır. Çalışma, Türkiye özelinde yürütülmekte ve“Türkiye, işbirlikçi araştırma bakımından HPC ortamını nasıl oluşturmalı?”sorusuna yanıt aranmaktadır. Türkiye'de HPC kullanan araştırmacıların gözünden ortaya çıkan bulgulardan yararlanarak bu soruyu yanıtlamak için nitel araştırma tercih edilmiştir. Bu nedenle veriler, Türkiye'deki üniversitelere bağlı araştırmacılarla yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Analizler sonucunda Türkiye'de kaynak kıtlığı, personel eksikliği ve teknik yetersizlikler göze çarpmaktadır. Tüm bu eksikliklere ek olarak, iletişim kanallarının eksikliği en belirgin şekilde işbirliğini baltalamaktadır. Bu sonuçlar ışığında, politika önerisi olarak ortak bir platform çatısı altında bir yapı önerilmektedir. Bu yapı, Türkiye'de HPC kullanan bilim insanlarının işbirliğini desteklemeye odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of High-Performance Computing (HPC) has become vital not only in computer science but also in many scientific areas ranging from Covid-19 studies to space sciences. Thus, although HPC is at the heart of many small and large-scale collaborations, its relationship with collaboration is quite limited in the literature. The studies mainly focused on HPC return on investment. In this thesis, collaboration in studies using HPC is investigated from the researcher's perspective using HPC. The study is carried out specifically in Turkey to answer the following question: :“How should Turkey form its HPC environment regarding collaborative research?”Qualitative approach is employed collecting data through interviews with the researchers affiliated with Turkish universities. According to the findings, scarcity of resources, lack of personnel, and technical inadequacies in Turkey stand out. In addition to all these shortcomings, the lack of communication channels undermines collaboration most notably. In the light of these results, a structure under the roof of a common platform is proposed as a policy proposal. This structure is expected to support the collaboration of scientists using HPC in Turkey.