Sustainability aspect of Cheese in Small Scale Farm Model
Küçük ölçekli çiftlik modelinde peynirin sürdürülebilirlik yönü
- Tez No: 736750
- Danışmanlar: PROF. DR. MIRCO MARCONI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Gastronomic Sciences - Campus (Università di Scienze Gastronomiche)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Gıda tüketim alışkanlıklarımız küreselleşen gıda sistemi altında şekil değiştiriyor. Sürdürülebilirlik fikri altında küresel gıda sisteminin sonuçları korkunçtur; gıda üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonundaki artış, iklim değişikliği üzerindeki ulaşım, kimyasal gübre, pestisit ve benzerlerine bağımlılık yoluyla üretimin maksimize edilmesi. Gıdanın üretimini, tedarik zincirini ve tüketimini eskiden olduğu gibi tüm noktalar arasındaki mesafeleri en aza indirmemiz gerekiyor. Küresel ölçekte bir gıda krizi yaşanırken, yerel düzeye bakmak gıda sistemlerinin uyum yeteneklerinin ve sürdürülebilir fırsatlarının nasıl geliştiğini ortaya koyabilir. Bu noktada tüketici bilinci ve çiftçilerin, özellikle de küçük ölçekli çiftçilerin rolü çok önemli. Gıdanın geleceğine dair bu küresel sahneye farklı bir yön verebilmek için yerel gıdaya yönelmemiz ve bunu sadece ekonomik olarak değil ürün kalitesini de ekleyerek değerlendirmemiz gerekiyor. Küresel ölçekte süt ürünleri üretiminin iklim açısından korkutucu olduğunu hepimiz biliyoruz. Örneğin hayvanları beslemek için üretilen mısırdan diğer endüstriyel yemlere kadar uzanan zincir yüksek bir karbon ayak izine sahiptir ve büyük miktarlarda metan gazı yaymaktadır. Bazı çalışmalar ve raporlar küresel ölçekte gıda sisteminin süreklilik arz ettiğini göstermektedir. Ancak gıda sisteminde küçük çiftçilerin yerel ölçekte takip edebileceği bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Günümüzdeki zorluk, ekosistemler, kaynaklar ve insan sağlığı üzerindeki baskı ve etkileri azaltırken artan nüfusa iyi, güvenli ve sağlıklı gıdanın nasıl sağlanacağıdır. Yerel gıdaların uzak yerlerden gelen gıdalara kıyasla daha sürdürülebilir olduğu algısı ile bağlantılıdır. Bu tezde küçük ölçekli çiftliklerin gözünden bazı olasılıklar ve aynı zamanda bu olasılıkların peynir ve kalitesi için sosyal, ekonomik ve çevresel düzeydeki sonuçları gösterilecektir. Bu çalışmadaki temel amaç, çiftlik tipi peynir ve süt ürünleri için yerel gıda üretiminin sürdürülebilir fırsatlarını göstermektir. Çalışmanın son bölümünde, Lombardiya bölgesindeki küçük ölçekli bir çiftlikten, çiftliğin hem girdiler açısından hem de çıktılar açısından yerel bir şekilde yönetilmesini ve yerel ölçekteki fırsatların gerçekliğini gösteren çiftlik peyniri örneği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Our food consumption habits are changing shape under the globalizied food system. Consequences of the global food system, under the idea of sustainability, are terrific, increase in greenhouse gases emission due to food production, transport on climate change, maximization of production through dependency on chemical fertilizers, pesticides and so on. We need to minimize the production, supply chain and consumption all point distances of the food same as before. While there is a global-scale food crisis, looking at the local level (and individual products) can reveal how adaptive capabilities and sustainable opportunities of food systems develop. At this point consumer awareness is very important and also the role of farmers, and especially, small scale ones. We need to turn into local food and evaluate not only economically but also by adding product quality in order to give different direction on this global scene of the future of food. We all know that dairy production in global scale is scaring in terms of the climate. For instance cheese has a high carbon footprint for feeding the cows, which range far from corn to other industrial forage and also is emitting large quantitties of methane and so forth. Some studies and reports are shown that food system in global scale seems to be continuos. But in the food system needs an approach that small farmers could follow within local scale. The present challenge is how to provide a growing population with good, safe, healthy food while decreasing the pressure and impacts on ecosystems, resource and human health. There is linked to the perception of local food that are more sustainable than foods from distant locations. In this thesis i will be shown some possibilities but also the consequences of these possibilities for cheese and its quality on a social, economic and environmental level in small scale farms' eyes. The main aim in this paper to demonstrate the sustainable opportunities of local food production for farmstead cheese and dairy. The final section of paper will be examined from small scale farm in Lombardy region for example of farmstead cheese which show to manage the farm in local way both inputs point of view and outputs the reality of opportunities on local scale.