Endodontik tedavide algılanan kontrol ile kaygının yönetilmesi
New treatment modality in management of anxiety in endodontic treatment
  1. Tez No: 736761
  2. Yazar: GAMZE NALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma endodontik işlemlerde anksiyetenin azaltılmasında yeni bir tedavi yönteminin etkisininin incelenmesi amacıyla planlandı. Bu model; anksiyete kontrolü için geliştirilen, hastaların dokunarak sinyal oluşturmasını sağlayan, android işletim sistemleri için özel olarak tasarlanmış bir yazılım kullanarak hastalarda kontrol hissinin sağlanmasını hedeflemektedir. Bu yazılım, hastaların korkularını ve kaygılarını yönetebilmelerini, görsel sinyaller ve sesli alarm yardımıyla prosedürü uygulayan diş hekimi ile iletişim kurmalarını amaçlamaktadır. Endodontik tedavi gereksinimi olan toplam 46 hasta çalışmaya alındı. Hastalara araştırma projesi hakkında bilgi verildi. Hastalar rastgele iki gruba atandı. İlk hasta grubunda android kontrol sistemi kullanıldı ve kontrol grubu hiçbir cihaz kullanmadı. Tüm hastalardan tedaviden önce, anestezi yapıldıktan sonra ve endodontik tedavi tamamlandıktan sonra tükürük örnekleri alındı. Toplanan örnekler kortizol seviyelerinin değerlendirilmesi için ELISA testi ile analiz edildi. Kaydedilen değerler istatistiksel olarak analiz edildi. Kortizol düzeyleri için algılanan kontrol grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel fark vardı (Mann-Whitney U; p 0.05; Friedman Test, Bonferroni).
Özet (Çeviri)
This study is planned to test the effect of a new treatment modality for reduction of anxiety in endodontic procedures. This model developed for an anxiety control by providing to a patient a sense of control by the use of specially designed software for android system which has signaling number for the level of anxiety they feel by touch. This will enable the patients to overpower their fear and anxiety and communicate with the dentist which applying procedure with the help of visual signals and audio alarm. As psychological stressors increased cortisol levels, salivary samples were taken for quantitative evaluation of anxiety before and during the endodontic treatment. A total of 46 patients requiring endodontic therapy recruited for this study. Patient referred to endodontic clinic contacted prior to scheduling their appointment and informed about a research project. Patients randomly assigned to two groups. First group of patients used sense control by using android system and control group has not used any device. Salivary samples taken from all patients before treatment, after the patients be anesthetized and upon completion of endodontic treatment. Collected samples were analyzed with ELISA test for evaluation of cortisol levels. Recorded values were analyzed statistically. There were statistical difference between perceived control and control group for cortisol levels [Mann Whitney U, p0.05; Friedman's Test, Bonferroni]. Perceived control of anxiety with specially designed set-up was found to be effective in reducing level of salivary cortisol.