علم المناسبة عند البقاعي ونظام القرآن عند الفراهي دراسة مقارنة تحليلية على سورة الذاريات
El-Bıkâ'î'de bağlam ilmi ve el-Ferâhî'de Kur'ân nızâmı Zâriyât Sûresi üzerine karşılaştırmalı ve analitik bir çalışma
- Tez No: 736771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALSAM JANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, ilgili alandaki âlimlerden ikisinin eserlerine müraacat etmek suretiyle Kur'ân-ı Kerîm'deki bağlam konusunu ele almayı amaçlamıştır. Söz konusu alimlerden ilki, "Nazmu'd-Durer fî Tenâsübi'l-Âyâti ve's-Suver adlı eseri ile Burhaneddin el-Bikâ'î, ikincisi ise Nizâmu'l-Kur'ân ve Te'vîlu'l-Furkâni bi'l-Furkân ile Delâilu'n-Nizâm adlı eserleriyle Abdulhamîd el-Ferâhî'dir. Her iki âlimin de Kur'ân-ı Kerîm'in âyetleri, cümleleri, bölüm ve sûreleri arasında var olan bağlam ve uyuma dair tespitleri büyük gayret sarf ederek ortaya koymuşlardır. Göstermiş oldukları bu çaba, bu âlimlerden her birinin, bu bağlam ve uyum için belirlediği ana hatlar hususunda aralarında karşılaştırma yaparak ortaya koymak ve gösterilen bu çabaya ışık tutma hususu önem kazanmıştır. Bu iki teori için Zâriyât sûresini uygulamalı bir şekilde ele almak ve iki alimin teorileri arasında uygulamalı bir çalışma yapmak, ayrıca her birinin kendi teorisi üzerinde değerlendirme için örnek olarak aldık. Bu hedefe ulaşmak için çalışmanın birinci bölümünde, her iki imamı (el-Bikâ'î ve el-Ferâhi) incelemeyi içeren giriş niteliğindeki teorik ön bilgilere, onların tefsirle ilgili kitaplarını incelemeye yer verilmiştir. Bunlara ilaveten, Zâriyât Sûresinin ayırt edici özelliklerine de yer verilmiştir. İkinci bölümde ise her iki alime ait teorilerin ana hatlarını belirlemeye sonra da bu iki teori arasında karşılaştırma yapmaya gayret edilerek, Kur'ân'daki bağlamsal uyuma yer verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise her iki âlimin, Zâriyat sûresi temelindeki uygulamalı çalışmalarına yer verildikten sonra bu uygulamalar arasında karşılaştırmaya yer verilmiştir. Böylece bu araştırma, her iki teorinin Zâriyât Sûresi üzerindeki uygulamalı çalışma ile birlikte, el-Bikâ'î ve el-Ferâhi 'nin bu konudaki teorilerinin gizli kalmış yönlerini açığa çıkarma üzerine inşâ edilmiş ve Kur'an'daki bağlam ve uyum konusunu merkeze alarak bu konuta ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the study of interdependence in the Holy Qur'an by returning to the product of two scholars in this field Firstly: Burhan Al-Din Al-Baq'i through his book“Nazm Al-Durar in the harmony of Verses and Suras”Secondly: Abd al-Hamid al-Farahi and his book“The System of the Qur'an and the Interpretation of the Furqan through the Furqan”with the help of his other book“Proves of the System”When the two scholars devoted a great effort to revealing the interrelationship of the Noble Qur'an verses, sentences, syllables and surahs, it was of great importance to shed light on this effort to clarify the standards that each of them identified for this interdependence with the comparison between them. We chose Sura Al- Zariyat as an application model, and to compare the application of each of them with their theorem. To reach this goal, I chose the following division: The first section: it took care of the theoretical premises that lead to entry into the research, which includes the study of each of the two imams (Al-Baq'i and Al-Farahi), and the study of their two books related to interpretation, in addition to this, looking at the characteristics of Surah Al-Zariyat. The second section: it was concerned with entering what the two scholars wrote - each separately - about the interrelationship of the Qur'an, while striving to define the parameters of their two theories deduced from their words, and then comparing those two theories. The third section: It came to shed light on the applications of the two scholars, what they originated in Surah Al-Zariyat, and to compare the two applications with each other. Accordingly, this research serves the Qur'anic interdependence from an important angle based on unraveling the hidden theories of Al-Baq'i and Al-Farahi around it, with the practical application of each of them on Sura Al-Zariyat