Karbon destekli bimetalik NiCo alaşım nanokümeleri: Sentezi, tanımlaması ve amonyak boranın metanoliz tepkimesindeki katalitik uygulaması
Carbon supported NiCo alloy nanoclusters: synthesis, charactarization and their catalytic application in the methanolysis of the ammonia borane
- Tez No: 736770
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAHMAKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karbon destekli oleylamin ile kararlaştırılmış bimetalik NiCo(0) nanokümeleri (NiCo@C) kolladial yöntem ile hazırlandı. Elde edilen NiCo@C malzemesinin tanımlanması ICP-OES, P-XRD, XPS, TEM gibi ileri analitiksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan tanımlama sonuçları bize ortalama parçacık boyutları 5.11 ± 0.54 nm olan bimetalik NiCo nanokümelerinin aktif karbon yüzeyinde oluştuğunu göstermiştir. NiCo@' un katalitik performansı, etkinlik ve kararlılık açısından uygun koşullar altında (25 °C) amonyak boranın (NH3BH3) metanoliz tepkimesinde incelendi. Ni0.19Co0.81@C katalizörü yüksek dönüşümde (%100) ve 136.65 dak-1 çevrim frekansı ile amonyak boranın metanoliz tepkimesini katalizlediğini tespit ettik. Ayrıca, aktif karbon destekli bimetalik NiCo nanokümelerinin sızma ve sinterleşmeye karşı oldukça kararlı olduğu bulundu, bu da Ni0.19Co0.81@C katalizörünün etkinliğini kaybetmeksizin amonyak boran metanoliz tepkimesinde tekrar kullanılabilir heterojen katalizör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Activated carbon supported bimetallic NiCo(0) oleylamine stabilized nanoclusters (NiCo@C) were prepared by colladial method. Identification of the obtained NiCo@C material was carried out using advanced analytical methods such as ICP-OES, P-XRD, XPS, TEM. The results of the identification showed us that bimetallic NiCo nanoclusters with an average particle size of 5.11 ± 0.54 nm were formed on the activated carbon surface. The catalytic performance of NiCo@C was investigated in the methanolysis reaction of ammonia-borane (NH3BH3) under favorable conditions (25 °C) in terms of activity and stability. We found that Ni0.19Co0.81@C catalyst catalyzes the methanolysis reaction of ammonia borane at high conversion (100%) and with a cycle frequency of 136.65 min-1. Furthermore, activated carbon supported bimetallic NiCo nanoclusters were found to be highly stable against leaching and sintering, indicating that the Ni0.19Co0.81@C catalyst is a reusable heterogeneous catalyst in the ammonia borane methanolysis reaction without losing its effectiveness.