Müzikal işitme eğitiminde teori destekli yaklaşımın dikey ve yatay işitme üzerine etkisi
The effect of the theory-supported approach on vertical and horizontal hearing in musical hearing education
  1. Tez No: 736838
  2. Yazar: BEDRİ KADİRHAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eğitim fakültelerinin müzik eğitimi anabilim dallarında okutulmakta olan“Batı Müziği Teorisi ve İşitme Eğitimi”dersi müzik eğitiminin en temel derslerindendir. Müzik öğretmenlerinin müzikal donanım ve birikimlerinde bu derslerden edindikleri kazanımların önemli bir yeri vardır. Bu çalışmada eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarında okutulmakta olan Batı Müziği Teorisi ve İşitme Eğitimi dersinin içeriğinde bulunan dikey ve yatay işitme konusunda araştırmacı tarafından uygulanan teori destekli çalışma yönteminin sınanması ve öğrencilerin bu alandaki başarılarına olası etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest tek gruplu deneme modelinde deneysel desene dayandırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından üç alan uzmanının görüşleri alınarak hazırlanan“Müzikal İşitme ve Yazma Testi”ve öğrencilerin demografik bilgilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda Batı Müziği Teorisi ve İşitme Eğitimi dersini almakta olan 1. sınıf öğrencileri (12 öğrenci) oluşturmuştur. Hazırlanan testin ve çalışma yönteminin uygun olup olmadığı alandan üç uzmana sorularak uygun görüşleri alınmıştır. Öntest yapıldıktan sonra hazırlanan çalışma yöntemi araştırmacı tarafından katılımcı öğrencilere haftada iki saat olmak üzere, sınıf ortamında yüz yüze uygulanmıştır. Sekiz hafta süren uygulamalar araştırmacı tarafından kayıt altına alınmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilerin öntest puanları ile sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığına Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile bakılmıştır. Buna göre, öğrencilere uygulanan çalışma modelinin öğrencilerin müzikal işitme becerilerini olumlu şekilde etkilediği ve sontest puanlarını arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The“Western Music Theory and Hearing Education”course, which is taught in the music education departments of education faculties, is one of the most basic courses in music education. The achievements of music teachers from these lessons have an important place in their musical equipment and knowledge. In this study, it is aimed to test the study method applied by the researcher on vertical and horizontal hearing, which is included in the content of the Western Music Theory and Hearing Education course, which is taught in the music education departments of the education faculties, fine arts education department, and to reveal the possible effects on the success of the students in this field. The research was based on the experimental design in the pretest-posttest single-group trial model, which is one of the quantitative research methods. The“Musical Hearing and Writing Test”, which was prepared by the researcher by taking the opinions of three field experts and the“Personal Information Form”to obtain the demographic information of the students were used as data collection tools in the research. The study group of the research consisted of first-year students (12 students) who were taking the Western Music Theory and Hearing Education course at Gazi University, Gazi Education Faculty, Fine Arts Education Department, Music Education Department in the Fall Term of the 2021-2022 Academic Year. Three experts in the field were asked whether the prepared test and the study method were appropriate, and their appropriate opinions were received. The study method, which was prepared after the pre-test, was applied by the researcher to the participant students face-to-face, two hours a week, in the classroom environment. The applications that lasted eight weeks were recorded by the researcher. Wilcoxon Signed Ranks test was used to determine whether there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the students in the experimental group. Accordingly, it can be said that the study model applied to the students positively affects the musical hearing skills of the students and increases their post-test scores.