Anadolu liseleri öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında ölçülen özelliklere ilişkin bir araştırma
A Study on measured traits at Anadolu high schools enterence examination
  1. Tez No: 73687
  2. Yazar: FATMA DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
u ÖZET Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Anadolu liseleri öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında (ALÖSY-96) uygulan alt testlerin yapı geçerliklerinin araştırılması ve cinsiyet değişkenine göre bu alt testlerin ortalama güçlük ve geçerlik düzeylerinin karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Araştırma örneklemini 1996 yılında Anadolu liseleri sınavına giren ve sınavı geçerli sayılan 315.100 öğrenciden random örnekleme yoluyla seçilmiş toplam 5017 ilkokul beşinci sınıf düzeyindeki öğrencileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturan 5017 öğrencinin 2324 'ü kız ve 2681 'i erkek öğrenciden oluşturmaktadır. ALÖSY-96 sınavının yapı geçerliğini araştırmak için bu alt testlere ayrı ayrı, iki ve üç alt testin birleşiminden oluşan birleşik örneklemlerine temel bileşenler faktör analizi uygulanmıştır. Döndürme metodu olarak varimax dik döndürme kullanılmıştır. Alt testlerin örneklem faktör yapılarının incelendiği analiz sonuçlarından elde edilen bulgulara göre, Türkçe ve matematik alt testleri örneklemi iki, sosyal bilgiler ve fen bilgisi ise bir aktörle açıklanmıştır. Türkçe alt testi örnekleminde birinci boyut okuduğunu anlama becerisi, ikinci boyut alan bilgisiyle, matematik alt testinde birinci boyut alan bilgisi, ikinci boyut matematiksel akıl yürütmeyle uyumlu değişkenler olarak kabul edilebilir. Sosyal bilgiler alt testi örneklemini açıklayan boyutun alan bilgisiyle, fen bilgisi alt testi örneklemini açıklayan boyutun ise okuduğunu anlama becerisiyle uyumlu olduğu görülmüştür. İki örneklemin birleştirildiği temel bileşenler faktör çözümlemesinde, Türkçe- sosyal bilgiler ve Türkçe-matematik, matematik-fen bilgisi iki faktörle açıklanan örneklemlerdir. Bu örneklemlerde birinci faktör okuduğunu anlama becerisi, ikinci faktör ise alan bilgisiyle uyumlu değişkenlerdir. Bu gurupta Türkçe - fen bilgisi, sosyal bilgiler - matematik alt testleri birleşik örneklemi daha çok alan bilgisini ölçer görünmektedir. Buna rağmen sosyal bilgiler - fen bilgisi birleşik örnekleminin ise okuduğunu alama becerisiyle uyumlu bir değişken olduğu kabul edilebilir.Ill Üç alt test birleşik örnekleminin faktör yapısının incelenmesinde ise bütün birleşik örneklemler iki faktörle açıklanmıştır. Bu birleşik örneklemlerin faktör yapılan Türkçe - sosyal bilgiler - matematik, Türkçe - matematik - fen bilgisi, sosyal bilgi-matematik fen bilgisi birleşik örnekleminde birinci faktör okuduğunu anlama becerisi, ikinci faktörle ölçülen değişkenin ise alan bilgisini ölçebileceği belirlenmiştir. Fakat Türkçe- sosyal bilgiler-fen bilgisi alt test birleşik örnekleminin ise faktör 1 ile ölçülen değişkenin alan bilgisi, Faktör 2 ile uyumlu değişkenin okuduğunu anlama becerisi olabileceği belirlenmiştir. ALÖSY-96 sınavının bütün alt testlerin birleştirildiği örneklem ise iki faktörle açıklanmıştır. Bu faktöriyel yapıda faktör l'in okuduğunu anlama becerisini ölçtüğü, faktör 2'nin ise çok küçük oranda alan bilgisini ölçtüğü, buna rağmen alan bilgisiyle uyumlu boyutun ise sadece alan bilgisinden ibaret olmadığı aynı zamanda bu boyutta toplan maddelerin okuduğunu anlama boyutunda da faktör yüküne sahip olduktan görülmüştür. Bu bulgulara dayanarak ALÖSY-96 sınavı daha çok okuduğunu anlama becerisini ölçer görünmektedir. ALÖSY-96 alt testlerinin cinsiyet değişkenine göre ortalama madde güçlük ve madde geçerlik düzeyinin karşılaştırılmasında ALÖSY-96 örnekleminde guruplar arasında 0.05 düzeyinde manidar bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research comprises the investigation of the construct validity of sub tests used in Anadolu high schools enterence examination (ALÖSY-96), which was prepared by the Ministry of Education and a contrast of the average difficulty and average validity levels of these sub-tests according to gender variable. 5017 primary school fifth-grade students selected through random selectioning from 315.100 students who entered ALÖSY-96 examination and whose exams have been accepted as valid comprise the sample of the present research. Of 5017 students constituting the sample of this research, 2324 of them are females whereas 2681 of them are males. To research the construct validity of ALÖSY-96 examination, principal components analysis has been applied to each of these sub-tests and at the same time to the combined samples consisting of two or three sub-tests. The method of varimax orthogonal rotation has been used. According to the findings of the results of the analysis related to the investigation of sample factor structures of sub-tests, the sample of Turkish and mathematics sub-tests has been extracted with two factors whereas the sample of social studies and science knowledge sub-tests has been extracted with one factor. In the sample of Turkish sub-tests, the first dimension is the reading comprehension skill and the second dimension is the field knowledge. In the sub-tests of mathematics, the first dimension is the field knowledge and the second dimension is related to the variables which are consistent with mathematical reasoning. It has been observed that the dimension extracting the sample of the sub-tests of social studies is consistent with the field knowledge but the dimension extracting the sample of the subtest of science knowledge is consistent with reading comprehension. In the principal component factor solution with two combined samples, Turkish- social studies, Turkish-mathematics, mathematics- science knowledge are samples that are extracted through two factors. In these sample, the first factors is the readingcomprehension skill and the second factor is related to the variables that are consistent with the field knowledge. In this group, the combined sample of Turkish-science knowledge, social studies - mathematics seem to measure the field knowledge most. However, the combined sample of social studies can be considered to be consistent with the reading comprehension skill. All combined samples have been extracted with two factors during the investigation of the factors structure of three sub-test combined sample. In the investigation of factor structures of Turkish- social studies-mathematics, Turkish- mathematics- science knowledge, social studies- mathematics-science knowledge combined samples, it has been determined that the first factors is the reading comprehension skill and the variable measured with the second factor can measure the field knowledge. As to the investigation of Turkish-social studies-science knowledge sub-tests combined sample, it has been determined that the variable measured with factor 1 is the field knowledge and the variable measured with factor 2 is the reading comprehension skill. The sample including all subtests of ALÖS Y-96 has been extracted with two factors. In this factorial structure, it has been seen that factor 1 (the component which has the largest variance) is consistent with the reading comprehension skill and factor 2 with the field knowledge. Nevertheless, that the dimension consistent with the field knowledge does not include only the knowledge and that items gathered in this dimension have factor loading within the dimension of reading comprehension has been seen. According to these findings, ALÖSY-96 examination seem to measure reading comprehension skill most. In the contrast of average item difficulty and average item validity levels of ALÖSY-96 sub-tests in terms of gender variable, there has not been found a significant difference among the sex of ALÖSYS-96 sample at the significant level of0.05.