Türkiye'de işletmelerin sermaye maliyeti ve optimal sermaye yapıları
The Cost of capital and the optimal capital structure of the corrorates in Turkey
- Tez No: 73686
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, finans teorisine göre firma değerini etkileyen en önemli unsurlardan olan sermaye yapısı ve sermaye maliyeti konulan ele alınmaktadır. Çalışmalarımız sırasında elimizdeki I.M.K.B şirketlerine ait verilere, istatistiki modeller uygulanmış ve şirketlerin sermaye yapılan ve bunları etkileyen finansal faktörler belirlenmek istenmiştir. Sermaye maliyeti kavramının kuramsal olarak ele alınmasını takiben maliyeti oluşturan etmenler incelenmiş ve ortalama maliyet kavramı tanımlanmıştır. Daha sonra, sermaye yapısı kuramları ele alınmış, bunların birbirleriyle kıyaslamaları yapılarak aralarındaki farklılıklar gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızın istatiksel çalışmasının ilk bölümünde I.M.K.B'ye kote edilmiş tüm firmalar incelenmiştir. Firmaların 1992-1997 döneminde tüm olarak ve sektörel bazda finansal kaldıracın firma değeri üzerindeki etkisi incelenmiş ve araştırma sınırlan içerisinde sermaye kuramlarından hangisinin Türk firmaları için geçerli olduğunu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla firmaların Toplam Borç/ Toplam Aktif oranı ile Piyasa Değeri/ Defter Değeri oranı arasındaki ilişki incelenmiştir. Veri olarak I.M.K.B tarafından hazırlanmış finansal oranlar kullanılmıştır. Çalışmada Toplam Borç/ Toplam Aktif oranı ile Piyasa Değeri / Defter Değeri oranı arasındaki ilişki aranırken, I.M.K.B şirketlerinin sermaye yapılarının kabaca hangi teoriyi daha fazla yansıttığı belirlenmek istenmiştir. Araştırmamızın istatiksel çalışmasının ikinci bölümünde ise, birinci bölümde kullanılan firmalar ve onların finansal oranlan veri olarak alınarak analizler yapılmıştır. Analizlerde, borçlarının sermayeye oranı %50'nin altında olan firmalara“az borçlu”, %50' nin üstünde olan firmalara“çok borçlu”denilmiştir. Bu tanımlamaya göre firmaların sınıflandırılmasında, ayırt edici etkisi olan finansal oranlar belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece İ.M.K.B'ye kote edilmiş firmalarınsermaye yapılarını oluştururken hangi finansal oranlan dikkate aldıkları gösterilmek istenmiştir. Araştırmamızda, teorik bilgilerle birlikte istatistiksel çalışmaları da kullanarak, ülkemizde düzgün ve etkin olarak çalışmayan para ve sermaye piyasalarının firmaları teorik sermaye kuramlarından ne kadar uzaklaştırdığı belirlenmek istenmiştir ve bunun yanında firmaların kendi içinde bulundukları şartlara göre nasıl bir sermaye yapılan oluşturdukları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the research; for the financial theory; the value of the firm which is affected by the most important elements called capital structure and cost of capital was examined. During the studies the statistical models were applied to the datas belonging to I.M.K.B. companies, and it was wanted to pointed out the capital structure of the companies and the financial factors that affected these. Following the concept of cost of capital dealed as theoritical, the factors consist of cost were investigated and average cost concept was described. Later, the capital structure theory was taken in consideration, the comparison of these each were done to show the discrepancy between each other. In the first part of our statistics research all the firms which registered to I.M.K.B. were examined. The firms position in the period of 1992-1997 were examined wholly as sectoral and financial leverage according to, the effects the total firm value. In the limits of research by which capital theories can valid for the Turkish firms tried to be shown here. Because of this aim Total Debt/ Total Active ratios of the firms and relation between Market Value/ Book Value were examined, financial ratios prepared as datum by I.M.K.B. During the studies Total Debt/ Total Active ratios of the firms and relation between Market Value/ Book Value were searched, while doing this procedure capital structures of I.M.K.B. companies have searched roughly by which theories reflect. In the second part of the statistical study of the research, the companies that were used in the firms part, and their financial average were taken in consideration as datas while analyzing.The ratio of the debt to capital is below the 50% firms called“less indebted”, if the firms are above the 50% called "more indebted'Mn addition to this describtion during the classification of the firms, the financial ratios which has a discrepancy effect was pointed out. So, while forming the capital structures of theIV firms that registered to I.M.K.B., financial ratios which they took into consideration wanted to be shown. In the research; the money and the capital market which does not work orderly and in active in our country and also how much the firms become distant from concepts of theorical capital wanted to be determined and besides this; it has been intended to frame the capital structures determined by the conditions the firms are in, with the help of the theorical knowledge and the statiscal research.