Türkiye'de termal turizm ve Ankara-Haymana kaplıcası incelemesi
Thermal tourism in Turkey and an investigation thermal spprings of Haymana
- Tez No: 73688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
11 ÖZET Çalışmanın amacı; ülkenin, gelecekte yüksek bir artış göstermesi beklenen termal turizm talebini karşılayabilecek, termal turizm arzını geliştirmeye yönelik politikalar önerebilmektir. Termal turizm arzının geliştirilmesi için kaynak kullanım potansiyelinin kalitesini Avrupa standartlarına yükseltmeye yönelik yatırımlar gerçekleştirilmelidir. Böylesine amaçlan gerçekleştirmek için, hem sektörel ve bölgesel önlemlerin uygulanması hem de termal turizm işletmeleri bazında, koordine edilmiş çalışmalar yapılması gerekir. Termal arzı, bölgesel ve işletme düzeyinde kaliteli yapma amacının uygulanmasına bir örnek olmak üzere, Haymana Kaplıcası incelenmiştir. Bu nedenle Haymana örnekolayı, bir dinlence alam olarak fiziksel özellikleri, potansiyeli ve çevresi ile bir sağlık turizmi merkezi olabilme açısından, güncel yerel yönetim durumu ve sorunları yönünden ve nihayet ilgili eğilimleri çalışmada tesadüfi olarak seçilmiş kişilerle yapılan bir anket sonucunda belirlenmiş bulunan halkının, sosyolojik yapısı bakımından farklı bakış açılarından incelenmiştir. Çalışma hem Haymana Bölgesi için, hem de bunların genelleştirilebildiği ölçüde ülkenin termal turizm politikası hakkında sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Sektörün bellibaşlı sorunlarını farklı idari birimler yerine, merkezi, sorumlu bir otoritenin halletmesi gereği, imar planlan, kaplıca yerleşim planları ve termal tesis yapılışının bugünkünden daha fazla uzmanlık istediği ve öncelikli tesis seçiminin entegre sağlık hizmeti kuruluşlarının yapımına yönelik olması, gelecekteki termal turizm politikalarının oluşturulmasında kullanılacak önemli sonuçlardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of the present study is to propose policies in order to develop the thermal tourism supply of the country for the sake of covering the thermal tourism demand, which is expected to experience a high increase in the future. The development of thermal tourism supply requires investments with the specific aim of increasing the quality of the resource use potential to European standards. To fulfill such aims there are sectoral and regional measures to implement, as well as the coordinated work to be done on the basis of thermal tourism establishments. In order to indicate the implementation of thermal supply qualifying goals at the regional and establishment levels, the Haymana example of thermal springs was taken under consideration. For this reason the Haymana case with its physical peculiarities, potentials and environment as a resort area, with its present day, communal situation and problems hindering the foundation of a health tourism center and with its people, whose related attitudes were specified by a survey being conducted among randomly selected inhabitants, was examined from different perspectives. The study gave rise to conclusions both for Haymana region and so far these might be generalized, for the thermal tourism policy of the country. The urgency for a centralised, responsible authority instead of diverse administrative units, the need for more expertise in creating thermal site plans and the priority choice of integrated health service establishments instead of units of specific use were some of the crucial results for the formation of future thermal tourism policies.