Speech accommodation and interactional power differences between females and males in same and cross-gender conversational dyads
Aynı ve farklı cinsiyetli ikili konuşma gruplarında konuşma uyumu ve kadınlarla erkekler arasında sözlü etkileşim güç farklılıkları
  1. Tez No: 73690
  2. Yazar: MERYEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma cinsiyet, statü ve yaş aktörlerinin, aynı ve farklı cinsten oluşan ikili konuşma gruplarında kadınların ve erkeklerin sözlü etkileşim güçlerini nasıl etkilediği ve bu etkilemde cinsler arası konuşma davranış farklılıklarını araştırmaya yönelik bir çalışmadır. Katılımcıların yirmisi, yansı kadın ve diğer yansı da erkek olmak üzere Kocaeli Üniversitesi Yabana Diller Bölümünde görev yapan okutman personelden, diğer yirmisi de aynı şekilde yansı kadın ve yansı erkek olmak üzere aynı üniversitenin hazırlık sınıflarından, aile olarak orta düzey gelir ve eğitim yapışma sahip olan öğrencilerden seçildi. Çalışma iki aşama olarak planlandı: ilk aşamada öğrenciler ve öğretmenler kendi statü gruplarında kendilerine verilen farklı problemleri önce aynı cinsten, daha sonra da farklı cinsten oluşan ikili konuşma gruplarda S ila 8 dakikalık sürelerde tartıştılar, ikinci aşamada, öğretmen ve öğrenciler birlikte ilk aşamada olduğu gibi önce aynı cins ve daha sonra farklı cinslerden oluşan ikili konuşma gruplarında farklı problemleri tartıştılar. Çalışmamızın veri tabanını, bu tartışmaların teyp kayıtlan oluşturdu. Yazıya aktarılan bu konuşma metinleri, konuşmadaki üretkenlik (speech production), örtüşmeler (overlaps), kesmeler (interruptions), kısa ve uzun süreli duraksamalar (short and long pauses), desteklemeler (back-channels) ve gülüşmeler (laughter) olarak belirlenen 7 bağımlı değişken açısından incelendi. Çalışma, karşılıklı sözlü etkileşim gücünün cinsiyet, statü ve yaş faktörlerine bağlı olduğunu, statü düzeyleri yüksek kadın ve erkeklerden oluşan konuşma gruplarında, erkeğin varsayılan konuşma üstünlüğünü kendi statü eşiti olan kadınla yaptığı konuşmalarda kullanmayacağı, buna karşılık statü düzeyleri düşük olan kadın veya erkek konuşmacıların, statü düzeyleri yüksek olan kadın veya erkek konuşmacılar tarafından sözlü etkileşim güçlerinin baskı altında tutulacağı ve son olarak, statü düzeyi daha alt ve üst olan konuşmacıların yaptıktarıIV konuşmalarda cinsiyetleriyle bağlantılı sosyalleşme sürecinde kazandıkları cinsiyet bağlamlı konuşma özelliklerini daha etkin bir şekilde kullanacaklarını varsaydı. Sonuçlar daha alt ve üst statü düzeyindeki erkeklerin kendi cinsleriyle yaptıktan konuşmalarda, aynı durumdaki kadınlara göre sözlü etkileşim güçlerini yukarıda sözü edilen bağımlı değişkenler açısından daha üretken bir biçimde kullandıklarını; kadınlarla yaptıkları konuşmalarda, statü düzeyi düşük olan erkeklerin statü düzeyi düşük olan kadınlara göre konuşma üretkenliği, söz kesme ve gülmelerinde üretkenliklerini artırırken, destekleme, örtüşme ve duraksamalarında azalma eğilimi gösterdiklerini ortaya koydu. Statü düzeyi yüksek olan erkekler ise kendi eşitleri olan kadınlarla yaptıkları konuşmalarda, konuşma potansiyelleri açısından durumlarını korurken, söz kesmelerinde bir artışa yönelmediler, fakat duraksamalarım arttırdılar. Buna karşın kadınların söz kesmedeki artışları sayısal açıdan istatistiki önem kazandı. Kadınlar ayrıca kendi konuşma cinsiyet özellikleriyle bağdaştırılan örtüşme ve destekleme özelliklerinde de erkeklere göre, daha üretken oldular. Bu bulgular, statü ve cinsiyet faktörlerinin karşılıklı sözlü etkileşimde önemli olduğunu ve statünün sözlü etkileşim gücü üzerindeki etkisinin cinsiyete göre daha etkin olduğunu ortaya koydu. Statüleri daha düşük ve yüksek olan kadın ve erkeklerin birlikte yaptıkları konuşmalara ilişkin sonuçlar, daha alt düzey konuşmacıların örtüşme ve destekleme değişkenlerinde üretkenliklerini arttırdıklarını, buna karşılık daha yüksek statüde olan konuşmacıların konuşma üretkenliği, söz kesme ve kısa/uzun duraksamalarda daha üretken olduklarını, gülüşmelerde ise her iki statü grubunda, özellikle karışık cinsiyet özellikli gruplarda (cross-gender) azalmanın olduğunu ortaya koydu. Diğer yandan sonuçlar, statü ve cinsiyet faktörlerinin bu sonuçlar üzerinde etkili olduğu ortaya koyarken, konuşmacıların kendi cinsiyet ve statüleriyle bağlantılı konuşma özelliklerini daha çok kullandıklarım gözlendi. Bununla birlikte alt statüye sahipkonuşmacıların söz kesme değişkeninde artışa yönelmeleri, konuşma davranışının cinsiyet ve statü aktörlerinin dışında etkileşimsel bir nitelik kazandığını vurguladı. Elde edilen bulguların toplumdilbilim ve sosyal psikoloji açısından değerlendirmeleri yapıldı. Toplumdilbilim açısından, bu davranış özelliklerinin alt statüye sahip konuşmacılarda, cinsiyetle doğrudan bağlantılı olmayıp, cinsel rollerin benimsendiği sosyalleşme sürecinde ka zanılan, bu bağlamda cinsiyetlerle özdeşleştirilen dil davranış biçimleri olduğu sonucuna varıldı. Bununla birlikte, statü düzeyi yüksek grup konuşmacılarda, statü ve cinsiyet faktörlerinin kişilerin birbirlerine olan karşılıklı sözlü iletişim yaklaşımlarını etkilediği ve cinsiyet özellikli konuşma biçimlerinde azalma olduğu gözlendi. Sosyal psikolojik açıdan ise, konuşmacıların birbirlerine karşı gösterdikleri sözlü iletişim uyumlarının psikolojik nitelikli olduğu ve nesnel (objective) ve/veya öznel (subjective) özellik taşıdığı sonucuna varıldı. Alt düzey statüye sahip konuşmacıların üst düzey statüye sahip olanlarla yaptıkları ikili konuşmalarda, konuşma ortamına ilişkin koşulların ve karşı konuşmacının statü ve cinsiyet konumunun farkında olduklarına (cognitive organization) ilişkin bir dil davranışı ortaya koymalarına karşın, üst düzey konuşmacılar daha çok kendi statülerini korumaya (identity maintenance) yönelik bir dil davranışı gösterdiler.
Özet (Çeviri)
This study explored the effects of gender, status and gender x status compositions on interactional power in conversational behaviours of interactants in same and cross- gender dyads. It was conjectured that women's upper-status would affect upper-status men's conversational behaviour in cross-gender dyads; thus, men would not tend to dominate women, and females would have a competitive style of speech in CG dyads, and that females or males of subordinate status would be dominated by either female or male of upper-status. The validity of these conjectures were tested by generating a number of hypotheses. The objective in this study has been designed to examine social psychological realization of interactional power of females and males of equal and unequal status in same-gender and cross-gender conversational dyads. This approach shares with conversational analysis, the fundamental rules and skills that are crucial for initiating conversations, regulating turn taking, and coordinating conversation through verbal and nonverbal feedback. Thus, the theory and analytic methods used in this study derive from the tradition of conversational analysis focusing on verbal structuring and organization of naturally occurring conversations. The data have been large enough for most important aspects of the gender types of variations to be represented in sufficient quantity, within each type of discussion group, to make144 statistical comparisons meaningful. The data were obtained in the laboratory setting with the participation of 40 subjects chosen from the population of academic staff of the foreign language department and of students attending language preparatory classes at Kocaeli University. They were randomly grouped, forming two dyad conditions: (a) same-gender and (b) cross-gender. The 80 dyads were tape-recorded in about 8-minute problem solving interactions in SG and CG dyads. The data obtained under these conditions were coded for seven dependent variables: speech productivity, overlaps, interruptions, short pauses, long pauses, back-channels and laughter. Our results brought about a complex picture of differences in the conversational behaviours of females and males in SG and CG dyads, and a complex pattern of responses to the variable of dyad composition. We observed a number of different types of accommodation across the behaviours we studied. In the folllowing we will leave some of the precise formulations of formal documentations behind and try to give an overview of the findings in more general terms. VI.1.1. Phase One In the first phase of the study students and teachers interacted separately in SG and CG conversational dyads composed of equal status participants. Students Results showed that the effect of gender operates in equal status SG dyads composed of students. Male students both in SG and CG dyads were observed interactionally more productive, thereby more powerful, than female students in six of the seven speech indices, except laughter. For the corpus as a whole (for students), we have seen consistent and significant results representative of male lead in speech productivity, interruptions and pauses. Males' marked choices in speech production, overlaps and interruption contributed to their interactional power,145 while their high rates of short and long pauses allowed them die opportunity to self-monitor and also monitor their partners during conversational interaction. In CG dyads male students were also more productive in the same speech indices, including laughter, and the differences between females and males in speech production and overlaps in both dyad contexts were found statistically significant and consistent. In other variables male lead, not significant though, seemed to be more prominent than female lead. These results are also consistent with the findings of the previous studies mat confirm male dominance or power in conversational interaction (Eakins & Eakins 1978; West & Zimmerman 1983). As a result, both in SG and CG dyads, male students were found indicative of not only male conversational style such as producing more words and interrupting, but also of female conversational style such as overlapping, supporting and laughing. Female students, on the other hand, increased their production rates in all dependent variables in CG dyads in contrast to their performances in SG dyads. But, they did not differ for laughter between SG and CG dyads and maintained their norm on laughter. Teachers In equal status SG dyads male teachers were also observed more productive man female teachers in five of the seven speech indices, except laughter and long pauses. In contrast, in CG dyads females produced more interruptions, overlaps and back-channel responses than males. Females' productivity in overlaps, interruptions, back-channels in CG and laughter in SG dyads was found statistically significant. Besides, results showed statistically significant representative of male lead in speech production both in SG and CG dyads. One noticeable point is that while males did not differ between SG and CG dyads for interruption, which is claimed as male specific conversational dominance cue, females were interactionally more powerful man males in mis speech index. Males, on the other hand, engaged in more self-monitoring, thereby less146 self-disclosing, by increasing their short and long pauses significantly in CG dyads. These findings confirmed our hypothesis that women's upper-status would affect conversational behaviours of males of equal status. VL1.2. Phase Two In the second phase of the study students and teachers interacted together in SG and CG conversational dyads. Results showed mat while the two power bases of status and gender were at work, 'gender' tended to exert by far the stronger influence in SG dyads, and 'status' in CG dyads. Essentially, the power base of upper-status influenced the way that both men and women organised conversation in unequal status dyads. They tended to produce more words, interruptions and pauses, which allowed them to monitor lower-status participants. In the interactions where women and men held upper-status, lower-status females and males tended to decrease their rates of interruptions and to support upper-status females and males by producing more back-channel responses and overlaps. Students Female and male students differed for speech production, overlaps, short and long pauses, back-channels and laughter between SG and CG dyads. They reduced their productivity in these speech dimensions in CG dyads, except overlaps. They produced statistically more overlaps than male teachers. Male students differed between SG and CG dyads for speech production, overlaps, interruptions, short and long pauses and laughter. They decreased their productions in these speech indices, but increased their production rates of back-channels significantly in CG dyads. Besides, male students' interruption rates in SG dyads were found statistically significant.147 Consequently, when female and male students are compared in terms of their interactive power related to seven speech dimensions, it was observed that female students were more productive in back-channels and laughter in SG dyads, and in overlaps, interruptions and laughter in CG dyads, and that male students were more productive in speech production, interruptions, short and long pauses in SG dyads, and in speech production, short pauses and back-channels in CG dyads. Teachers Female teachers increased their rates significantly in speech production, overlaps, short and long pauses and back-channels, and decreased their production rates in laughter and interruptions while interacting with male students. Besides, they tended to interrupt more frequently, but to overlap and support less frequently in SG dyads than in CG dyads. In the interactions with male students, male teachers produced more words, pauses and laughter, but fewer overlaps and interruptions. Conversely, they increased their production rates in overlaps and interruptions, and decreased in speech production, short and long pauses and laughter in the interactions with female students, and in back-channels male teachers maintained their status quo by keeping their back-channels at the same rate both in SG and CG dyads. Nevertheless, the male lead was still consistent and statistically significant in speech production both in SG and CG dyads. In sum, in unequal status interactions male teachers were more productive in speech production, interruptions and pauses whereas female teachers in overlaps, back-channels and laughter. VI.2. Towards an Interpretation of Speech Accommodation It is clear that males' and females' conversational language behaviour varies significantly