Irak'taki meme kanserli kadınlarda oksidatif biyomarkerlerin ape1 gen ekspresyonu üzerine etkisi
Influence of oxidative biomarkers on ape1 gene expression in Iraqi breast cancer women
  1. Tez No: 736923
  2. Yazar: ALTAYEB JASIM MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, meme kanserli kadınlarda bazı klinik biyobelirteçlerle APE1 gen ekspresyonunu araştırmayı amaçladı. Bu çalışmaya doksan kadın alındı; eşit olarak 2 gruba ayrıldılar: Bağdat'taki Al-Eluia kadın bakımı hastanesine giden meme kanseri hasta grubu ve sağlıklı kontrol kadın grubu. Hastalardan ve sağlıklı kontrol grubundan beş mililitre kan alındı. İki mililitre kan doğrudan EDTA tüplerine iletildi ve ardından Glutatyon Peroksidaz 1 (GPX1), Estradiol (E2), Malondialdehit (MDA) ve reaktif oksijen türleri (ROS) gibi oksidatif biyobelirteçleri belirlemek için ELISA tekniği kullanıldı. RT-PCR yöntemi kullanılarak gen ekspresyonu için üç mililitre kan kullanıldı. Bu çalışmanın sonucu, APE1 geninin ekspresyonunda anlamlı farklılıklar olduğunu gösterdi, hastalar için gen katlanması 3.004 ± 0.15 idi, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 1.00 ± 0.00, Estradiol için ise hasta grubu için yüksek bulundu. meme kanseri hastalarında 146.26 ±10.07 kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yüksek derecede anlamlıydı 34.19 ±1.80 P-Değeri 0.0001 idi, kontrol grubu için glutatyon peroksidaz 1 (GPX1) yüksek bulundu, fark meme kanseri hastalarında oldukça önemliydi 509.38 ±37.78 kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 1253.94 ±40.09 P-Değeri 0.0001 idi, reaktif oksijen türleri (ROS) hasta grubu için yüksek bulundu, meme kanseri hastalarında fark oldukça önemliydi 623.19 ±67.53 kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 351.01 ±23.35 P-Değeri 0.0003 idi ve malondialdehitte (MDA) hasta grubu için yüksek bulundu, meme kanserinde fark anlamlıydı r hasta 4.09 ±0.52 kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 2.76 ±0.42 P-Değeri 0.050 idi. Sonuç olarak, meme kanseri hastaları ile sağlıklı kişiler karşılaştırıldığında, birçok faktörün (GPX1, E2, MDA, ROS ve APE1 geni gibi) olağan dışı olduğu keşfedildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the APE1 gene expression with some clinical biomarkers in breast cancer women. Ninety women were enrolled in this study; they were divided equally into 2 groups: the breast cancer patients' group, which attended the Al-Eluia hospital for women's care in Baghdad, and the healthy control women's group. Five milliliters of blood were taken from patients and a healthy control group. Two milliliters of blood were transmitted directly to EDTA tubes, and then the ELISA technique was used to determine the oxidative biomarkers like Glutathione Peroxidase 1 (GPX1), Estradiol (E2), Malondialdehyde (MDA), and reactive oxygen species (ROS). Three milliliters of blood were used for gene expression by using the RT-PCR method. The result of this study showed that there were significant differences in the expression of the APE1 gene were the gene folding for patients was 3.004 ±0.15 when compared with the control group 1.00 ±0.00, as for Estradiol was found elevated for the patients group the difference was highly significant when in breast cancer patients 146.26 ±10.07 when compared with the control group 34.19 ±1.80 the P-Value was 0.0001, glutathione peroxidase 1 (GPX1) were found elevated for the control group the difference was highly significant when in breast cancer patients 509.38 ±37.78 when compared with control group 1253.94 ±40.09 the P-Value was 0.0001, reactive oxygen species (ROS) were found elevated for the patients group the difference was highly significant when in breast cancer patients 623.19 ±67.53 when compared with control group 351.01 ±23.35 the P-Value was 0.0003 and in malondialdehyde (MDA) were found elevated for the patients group the difference was significant when in breast cancer patients 4.09 ±0.52 when compared with the control group 2.76 ±0.42 the P-Value was 0.050. In conclusion, when comparing breast cancer patients to healthy people, it was discovered that several factors (like GPX1, E2, MDA, ROS, and APE1 gene) were out of the ordinary.