Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezi: Türkiye analizi
Enviromental Kuznets Curve hypothesis: Analysis of Turkey
  1. Tez No: 736929
  2. Yazar: ALAATTİN ÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ekonomi ve çevre yakın ilişki içerisindedir. Üretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde, doğal kaynaklar kullanılmaktadır. Doğal kaynakların bilinçsiz ve aşırı kullanımı çevreye ciddi zararlar vermektedir. İnsan faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan sera gazı, havayı kirletmektedir. Atmosfere yoğun olarak salınan sera gazının, küresel ısınmaya neden olması canlılar açısından büyük tehlike oluşturmaktadır. Çevrenin korunması, hepimizin sorumluluğu altındadır. Bu çalışmada Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin Türkiye için geçerliliği zaman serisi modelleri ile araştırılmıştır. Bu kapsam doğrultusunda ilk olarak çevre kavramı ve çevre kirliliği konuları detaylı bir şekilde açıklanmış ve temel kavramlar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci olarak enerji kullanımı, ekonomik büyüme ve çevresel etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Çevresel Kuznets Eğrisi hakkında detaylı bilgiler de bu kısımda verilmiştir. Çalışmanın son kısmını oluşturan uygulama kısmında ise, ARDL modeli kullanılarak yapılan araştırmalar sonucunda Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin Türkiye için 1970-2018 yıllarını kapsayan dönemlerde geçerli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The economy and the environment are closely related. Natural resources are used in the realization of production activities. Unconscious and excessive use of natural resources causes serious damage to the environment. Greenhouse gas released into the atmosphere as a result of human activities pollutes the air. The greenhouse gas, which is intensely released into the atmosphere, causes global warming and poses a great danger to living things. Environmental protection is our responsibility. In this study, the validity of the Environmental Kuznets Curve hypothesis for Turkey was investigated with time series models. In line with this scope, firstly, the concept of environment and environmental pollution issues are explained in detail and information about basic concepts is given. Secondly, information about energy use, economic growth and environmental effects is given. Detailed information about the Environmental Kuznets Curve is also given in this section. In the application part, which is the last part of the study, it has been determined that the Environmental Kuznets Curve hypothesis is valid for Turkey in the periods covering the years 1970-2018, as a result of research using the ARDL model.