Sosyal anksiyete bozukluğu olan hastalarda bilişsel çarpıtmalar
Cognitive distortions in patients with social anxiety disorder
- Tez No: 736940
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş ve Amaç: Sosyal Anksiyete Bozukluğu sık görülen, tedavi edilmediğinde kronikleşen bir hastalıktır. Bilişsel davranışçı terapi ile tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Çalışmamızda SAB kliniğinde otomatik düşünceler, bilişsel çarpıtmalar ve fonksiyonel olmayan tutumların rolü ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Araştırmamıza hastanemiz polikliniğine başvuran, 51 SAB hastası ile 51 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak kabul edildi. Hastalar“sosyodemografik veri formu, liebowitz sosyal fobi belirti ölçeği, düşünce özellikleri ölçeği, otomatik düşünceler ölçeği, fonksiyonel olmayan tutumlar ölçeği, durum ve süreklilik kaygı envanteri, beck anksiyete ölçeği, beck depresyon ölçeği, kısa sosyal fobi ölçeği, klinik global izlem ölçeği”ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalardan 33'ü (%64,7) erkek ve 35 'i (%68,6) bekardı. Hastaların yaş ortalaması 26,1; eğitim yılı ortalaması 10,8 yıldı. Bilişsel süreçlerini değerlendiren ölçek puanlarına göre, hasta grubu ve kontrol grubunu karşılaştırdığımızda, istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Hastaların, bilişsel çarpıtmaların değerlendirildiği düşünce özellikleri ölçeği sosyal durum alt ölçeğinde en yüksek ortalama puanı; duygudan sonuç çıkarma, zihin okuma, etiketleme bilişsel çarpıtmalarına; kişisel başarı durumu alt ölçeğinde ise zihin okuma, etiketleme, felaketleştirme bilişsel çarpıtmalarına verdiği tespit edildi. Tartışma ve Sonuç: Çalışma sonucunda, tüm bilişsel çarpıtmalarda, hasta grubunun puanları ile kontrol grubu puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Ayrıca daha çok depresyon hastaları ile çalışılan bilişsel çarpıtmaları, sosyal kaygı düzeyi dışında sürekli kaygı düzeyi ile de ilişkili bulunması, son dönemde yapılan farklı çalışmalarda benzer sonuçlar çıkması, bilişsel çarpıtmalara bakış açısının değişebileceğini düşündürmekle birlikte, hipotezimizin geniş örneklemde çok yönlü çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Social anxiety disorder is a common disease in our society. When left untreated, it gains chronicity. Successful outcomes are being reported with cognitive behavioral therapy. The first aim of our study was to examine the role of the automatic thoughts, the cognitive distortions and the dysfunctional attitudes in the clinical presentation of social anxiety disorder and the second was to examine the relationship between anxiety levels and those cognitive processes. Material, Methods: Patients were evaluated by using“socio-demographic data form, the liebowitz social anxiety scale, the cognitive distortions scale, the automatic thought questionnaire, the dysfunctional attitudes scale-form, the state trait anxiety ınventory, the beck anxiety inventory, the beck depression inventory, the brief social phobia scale, the clinical global impression scale ”after the evaluation interview. Results: Among participants, 33 (%64,7) were men and 25 (%68,6) were single. Mean patient age was 26,1; mean educational year was 10,8. When patients were compared according to cognitive processes scale scores as mean values, statistically significant difference were found. The highest mean score on the interpersonal subscale of cognitive distortions scale of patients were emotional reasoning, mind reading, labeling; the personal achievement subscale of cognitive distortions scale of patients were mind reading, labeling, catastrophizing. Discussion: Last of all, for all cognitive distortions, difference between patient and control group was statistically significant. In addition, cognitive distortions usually studied patients with depression, were correlated with trait anxiety outside of social anxiety scores. Data from current studies also support this information, and while this might suggest a change of perspective on cognitive distortions. We recommend to study this hypothesis versatile wide with large sample.