Madde kullanım bozukluğu tanısı olan erişkin hastalarda yürütücü işlevler ve sosyal biliş
Executive functions and social cognition in adult patients with substance use disorder
  1. Tez No: 940045
  2. Yazar: MERVE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TOKER UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eroin ve metamfetamin kullanımının bireylerin sosyal yaşamlarında kalıcı etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada madde (eroin-metamfetamin) kullanımı olan hastalarda yürütücü işlevler ve sosyal bilişte sağlıklı kontrollere göre bozulmaların olup olmadığının ve izlemde remisyon süresi ile ilişkili faktörlerin belirlenmesini amaçladık. Çalışmamız Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi AMATEM polikliniğinde ve AMATEM servisinde tedavi gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden, DSM-5'e göre metamfetamin kullanım bozukluğu (MKB) tanısı alan 35 hasta, Eroin kullanım bozukluğu (EKB) tanısı alan 38 hasta ve madde kullanım bozukluğu tanısı olmayan 30 sağlıklı kontrol (K) ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAMA), Hamilton Depresyon Ölçeği (HAMD), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Ölçeği (ASRS), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) uygulanmıştır. Yürütücü işlevleri değerlendirmek için nöropsikolojik test olarak Stroop Testi (ST), Wisconsin Testi (WT), Go/NoGo Testi ve sosyal biliş için Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) uygulanmıştır. Hastaların testleri ve ölçekleri yapıldıktan üç ay sonra erken remisyon durumları değerlendirilmiştir. Sosyodemografik veriler, başlangıçta yapılan ölçek ve testlerin remisyonda olan ve olmayan hasta grubunda değerlendirilmesi yapılmıştır. Gruplar cinsiyet açısından değerlendirildiğinde; EG' de %89,5; MF' de %82,9; K' de %86,7 oranında erkek saptandı (p>0,05). Çalışmaya dahil edilen katılımcıların medeni durumda, yaşanılan bölgede, çalışma durumunda, sigara kullanımında ve eğitim durumunda gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu.
Özet (Çeviri)
Heroin and methamphetamine use is known to have permanent effects on the social lives of individuals. In this study, we aimed to determine whether there are impairments in executive functions and social cognition in patients with substance (heroin-methamphetamine) use compared to healthy controls and to determine the factors associated with the duration of remission in follow-up. Our study was conducted with 35 patients diagnosed with methamphetamine use disorder (MUD) according to DSM-5, 38 patients diagnosed with heroin use disorder (HUD) and 30 healthy controls (HC) without a diagnosis of substance use disorder who were treated in the AMATEM outpatient clinic and AMATEM service of Pamukkale University (PAU) Faculty of Medicine Hospital and who agreed to participate in the study. Sociodemographic data form, Hamilton Anxiety Scale (HAMA), Hamilton Depression Scale (HAMD), Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Scale (ASRS), Barratt Impulsivity Scale (BIS), and Childhood Trauma Scale (CTS) were applied to the participants. Stroop Test (ST), Wisconsin Test (WT), Go/NoGo Test and Mind Reading Through Eyes Test (MRT) for social cognition were applied as neuropsychological tests to evaluate executive functions. Early remission status of the patients was evaluated three months after the tests and scales were performed. Sociodemographic data, initial scales and tests were evaluated in the remission and non-remission groups. When the groups were evaluated according to gender, 89.5% in EG, 82.9% in MF, and 86.7% in C were male (p>0.05).