Gametosit uygulamalarının marulda (Lactuca sativa var. longifolia) erkek kısırlığını uyartıcı etkileri
The stimulating effects of gametocide applications in lettuce (Lactuca sativa var. longifolia) on male sterility
- Tez No: 736944
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN SAİT KURTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada E4FO (Etil 4-florooksanilat), Etafon ve GA3 (Giberellik Asit) ametositlerinin 3 marul çeşidinde (Presidential, Yedikule, Maylight352 F1) erkek kısırlığını ortaya çıkarma üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla erken tomurcuk döneminde gametosit uygulanan çiçeklerde polen oluşumu, tohum bağlama ve tohum canlılığına bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar uygulamaların polen ve tohum oluşumu, tohum canlılığı ve dolayısıyla erkek kısırlığını uyartım üzerine farklı etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Etafon'in düşük dozlarda etkili olmadığı yüksek dozlarda ise tomurcuklarda yanmaya ve gelişim geriliğine sebep olduğu belirlenmiştir. E4FO'nun kısmen etkili olduğu ama uygulama dozlarının düşük geldiği kanaatine varılmıştır. Bu sebeple E4FO'nun denenen 1500 ppm ve 2000 ppm dozlarından daha yüksek dozlarda kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Erkek kısırlığını uyarıcı etki yönünden en iyi sonuçları GA3 uygulamaları vermiş, en yüksek kısırlık oranı % 100 ile 200, 250 ve 300 ppm GA3 uygulamalarından elde edilmiştir. Kısırlığı ortaya çıkaran GA3 dozlarıyla Yedikule çeşidinde yapılan kontrollü tozlama çalışmaları sonucunda hem kısırlığı ortaya çıkarma hem de dişi organ fertilitesini koruma yönünde 200 ppm GA3 uygulaması pratikte önerilebilir doz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of E4FO (Etil 4-florooksanilat), Etafon and GA3 (Gibberellic Acid)gametocytes on detecting male sterility in 3 lettuce varieties (Presidential, Yedikule, Maylight352 F1) were investigated. For this purpose, pollen formation, seed setting and seed viability were examined in flowers treated with gametocytes in the early bud period. The results revealed that the applications had different effects on pollen and seed formation, seed viability, and thus male sterility. It was determined that Etafon was not effective at low doses, but at high doses, it caused bud burn and growth retardation. It has been concluded that E4FO is partially effective, but the application doses are low. For this reason, it has emerged that E4FO should be used at doses higher than the 1500 ppm and 2000 ppm tested. GA3 applications produced the best results in terms of stimulating effect on male sterility, and the highest sterility rate was obtained from 200, 250 and 300 ppm GA3 applications with % 100. As a result of controlled pollination studies with GA3 doses that reveal sterility, 200 ppm GA3 application has been determined as the recommendable dose in practice in terms of both revealing sterility and protecting female organ fertility in Yedikule cultivar.