Tasarım eleman ve ilkelerinin öğrenilmesinde sanat müzelerinin görsel sanatlar dersine katkısı
The effect of art museums to visual arts course in learning desing elements and principles
  1. Tez No: 736945
  2. Yazar: VOLKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Müzeler bireylerin ve toplumların yaşayışlarını, hayata bakış açılarını bizlere bir bütün olarak sunan kurumlardır. İnsanoğlunun yaşam serüveni içerisinde varlığını sürdüren bu kurumlar; toplumsal, kültürel ve bireysel gelişimlerin öncüsü haline gelmişlerdir. Bu yüzden müzeler, gelişim süreci içerisinde kendilerine yer edinmekle birlikte geçmiş ve gelecek bağlantısı kurarak bireylerin gelişimine destek sağlamaktadır. İnsanların müzeler aracılığıyla bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gibi birden fazla kazanımı edindiği, aynı zamanda hayat boyu sürecek olan kendini gerçekleştirme eylemi açısından da ilerleme sağlandığı düşünülmektedir. Araştırma, bu düşünceden yola çıkarak ortaöğretim öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersinde müzeler yardımıyla tasarım eleman ve ilkelerinin daha etkili bir şekilde öğrenilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem modeli kullanılmıştır. Araştırmada karma yöntem model altındaki“yakınsayan paralel desen”kullanılarak nicel ve nitel verilerin sonucuna ulaşılmıştır. Nicel verileri toplamak amacıyla tek grup ön test – son test başarı testi kullanılmış nitel veriler ise uzman değerlendirme ölçeği ve sanat eleştirisi çalışma kağıdı yardımıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde başarı testi için t- testi, uzman değerlendirme tablosu için Kolmogorov- Smirnov ve Shapiro – Wilk testi ve sanat eleştirisi çalışma kağıdının verileri ise betimsel analiz yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, müzede work-sheets ve nesnelerle çalışma eğitim etkinlikleri uygulandıktan sonra öğrencilere uygulanan başarı testi (ön test-son test) puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıktığı görülmüştür. Öğrencilerin müze öncesinde ve sonrasında yapmış oldukları sanatsal uygulamalar 5 uzman tarafından değerlendirilmiştir. Her bir madde ayrı ayrı ele alınmakla birlikte müze sonrasındaki uygulamalarda müze öncesi uygulamada sonuç zayıf dereceden orta dereceye yükselirken müze etkinliği sonrasında öğrenci uygulama puanları orta dereceden iyi dereceye yükseldiği görülmüştür. Nitel verilerin analizinde, sanat eleştirisi çalışma kağıdının tasarım eleman ve ilkelerinin yoğunlaştığı çözümleme basamağına odaklanılmış veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Öğrencilerin vermiş oldukları cevaplardan yola çıkarak her soru kendi içerisinde değerlendirilmiş ve analiz sonucunda müze eğitim etkinliğinin tasarım eleman ve ilkelerine yönelik algıların geliştirdiği, öğrencilerin kompozisyondan yola çıkarak plastik unsurları tanımlayabildiği, teknik bilgilerinin gelişim gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sanat müzelerinde gerçekleştirilen eğitim etkinliklerinde ortaöğretim öğrencilerinin sanatsal gelişimlerinin desteklendiği, sanatsal ürün oluşturabilmelerinde yardımcı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda müze etkinliklerinin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerine katkı sağladığı, farklı bakış açıları geliştirebildiği anlaşılmaktadır. Bu düşünceden yola çıkarak öğrencilerin Görsel Sanatlar dersi gelişimlerin de ve eğitim öğretim sürecinde görev yapan eğitimcilerin programlı müze ziyaretlerine önem vermesi gerekliliği vurgulanmış, araştırmanın sonucunda müze eğitim etkinliklerinin ortaöğretim öğrencilerinde son derece etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Museums are institution offering people's and societies' way of lives and their point of view towards life as a whole. These institutions keeping their existence in human life adventure has become avant-garde of their social, cultural and individual developments. Therefore, museums together with placing theirselves in this development process provide help to development of individuals by linking past and future. People are thought to get acquisition more than one like cognitive, sensual and psychomotor towards these institutions, at the same time, to provide development in terms of self- actualization action which is lifetime. Based on this thought, the research has been made to learn the description elements and principles more effectively with the help of museums in Visual Arts Course of secondary school pupils. In the research, mixed method model has been used together with the quantitative and qualitative research methods. In the research, the quantitative and qualitive data has been concluded by using“converging parallel pattern”which is below the mixed method model. With the aim of gathering quantitative data, single group pre-test and post-test success test has been used and qualitative data has been gathered via expert evaluation scale and art criticism working paper. In data analysis, for success test t-test, for expert evaluation table, Kolmogorov, Smirnov and Shapiro - Wilk test has been used and art criticism working paper data has been gotten via descriptive analysis method. As a result of the research, after the application of work-sheets and working with objects, success test carried out to pupils between (pretest-posttest) has been seen a significant difference in favor of post-test. Art applications carried out by students in pre-museum and post-museum museum has been evaluated by 5 experts. Along with evaluating each article separately, while the result in post-museum applications in pre-museum application has been risen from low-grade to mid-grade, pupil application points has been seen to rise from mid-grade to good grade after the museum activity. In quantitative data analysis in which design elements and principles are intensified, the data has been studied with descriptive analysis method. Based on the answers that students gave, each question has been evaluated in itself and as a result of the analysis, it is concluded that they progress perceptual development towards design elements and principles and based on the composition, they are able to define plastic elements and their technical knowledge has improved. It is understood that educational activities actualized in art museums support art development of secondary school pupils and help them create artistic production. At the same time, museum activities support their cognitive, affective and psychomotor abilities and they are able to develop point of views. Based on this idea, the educators working in education progress are emphasized for visual arts course pupils development, to require to consider important programmed museum visits, as a result of this research, museum activities are observed to be considerably effective for secondary school pupil.