The impact of neighborhood places on children's happiness: A comparative study from Ankara
Mahalle yerlerinin çocukların mutluluğuna etkisi: Ankara'dan karşılaştırmalı bir araştırma
- Tez No: 736958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yaşanılan çevre, insanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilemektedir. Şehirler büyüdükçe insanların mutluluğu da bu durumdan olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Şehirler, çocuklar düşünülerek planlanmadığı için çocukların refahları açısından çeşitli sorunlar yaratmaktadır. Yetişkinlerin mutluluğu ile mahalle yerleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çok sayıda çalışma olmasına rağmen bu ilişkiyi çocukların mutluluğu kapsamında inceleyen sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez, çocukların öznel olarak ölçülen mutluluğunun, yapılı çevrenin nesnel olarak ölçülen özellikleriyle ilişkili olup olmadığını araştırmaktadır. Mahalleler, çocukların mutluluğunu hem teşvik eden hem de engelleyen ortamlardır. Bu amaçla, daha büyük ölçekli bir çalışma kapsamında Ankara ilinin çeperinden ve merkezinden farklı kentsel özelliklere sahip iki mahalle seçilmiştir. Bu kapsamda çalışma alanı olarak Sincan ilçesine bağlı Selçuklu mahallesi ve Mamak ilçesine bağlı Abidinpaşa mahallesi seçilmiştir. CBS kullanılarak bu iki mahallenin yeşil alan ve arazi kullanım çeşitliliği oranları elde edilmiştir. Sonrasında, seçilen mahallelerdeki devlet okullarından, araştırmaya katılmak isteyen üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri seçilmiştir. Seçilen öğrencilerle katılımcı bir haritalama etkinliği gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlikte çocuklardan mutlu ve mutsuz oldukları yerleri mahalle haritalarında işaretlemeleri ve tartışmaları istenmiştir. Haritalama çalışmasından sonra, çocuklardan mahallelerindeki mutluluk düzeylerine ilişkin bir anketi yanıtlamaları beklenmiştir. Toplamda 150 çocuğa ait anket verileri, haritalar ve mahallelerinin nesnel ölçümlerinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu tez, çocukların mutluluğunun farklı mahalle yerlerine göre değişiklik gösterdiğini belirterek mevcut literatüre katkı sağlamaktadır. Araştırma bulguları, çocukların mutluluğunda okul alanları, geleneksel ticaret alanları, açık kamusal alanlar ve zincir marketlerin önemli rolünü göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, kentsel tasarımcıların çocukların mutluluğunu artıran mekanlar yaratmalarına ve çocukları planlama ve tasarım sürecine aktif olarak dahil etmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The environments where people live affect them both in physical and psychological way. As cities get bigger, people's happiness can be negatively affected. Since cities are not planned with children in mind, they create various problems for children regarding their well-being. Although there are many studies examining the relationship between the happiness of adults and neighborhood places, there are only a limited number of studies investigating this relationship within the scope of children's happiness. This thesis investigates whether subjectively measured children's happiness are related to the objectively measured features of the built environment. The neighborhood environment is the environment that encourages and hinders children's happiness. For this purpose, as part of a larger-scale study, two neighborhoods with different urban characteristics are selected from the periphery and the inner-city of Ankara. In this context, Selçuklu neighborhood in Sincan district and Abidinpaşa neighborhood in Mamak district are chosen as the study areas. By using GIS, the green area and land use mix ratios of these two neighborhoods are obtained. Then, third and fourth grade students who wanted to participate in the study are selected from the public schools in the chosen neighborhoods. A participatory mapping activity is conducted with the child participants. In this activity, children are asked to mark and discuss their happy and unhappy places on the maps of their neighborhoods. After the mapping study, children are expected to answer a questionnaire about their happiness levels in their neighborhoods. In total, 150 children's questionnaire data, maps, and data from objective measurements of their neighborhood are analyzed. This thesis contributes to the existing literature by indicating that children's happiness varies according to different neighborhood places. The study findings show the important role of school areas, traditional commercial establishments, public open areas and big box stores in children's happiness. The results of the study aim to help urban designers in creating places that promote children's happiness and to actively involve children in the planning and design process.