F. G. Burnaby- J. Abbott- A. Conolly'in seyahatnamelerine göre 19. yüzyılda Türkistan'da sosyo-kültürel hayat
Socio-cultural life in Turkestan in the 19th century according to the travel books of F. G. Burnaby- J. Abbott-Arthur Conolly
  1. Tez No: 736971
  2. Yazar: HİLAL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
19.yüzyıl Türkistan ve Kafkaslar için son derece önemli bir yüzyıldır. Bu dönemde bu coğrafyada yaşayan toplumların siyasî, askerî, ekonomik ve sosyo- kültürel hayatlarında büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Çalışmamız 19.yüzyılda Türkistan'da sosyo-kültürel hayatı ihtiva etmektedir. Türkistan tarihinin bütünüyle ele alınabilmesi için mevcut kaynakların etkin şekilde incelenmesi, Türkçeye çevrilmesi ve yeterince ele alınmamış bazı kaynakların da titizlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Seyahatnamelerdeki bilgileri ele alarak böyle bir çalışma yapmak istememizin amacı, 19.yüzyılda Türkistan'ın içinde bulunduğu siyasî durum ile sosyo-kültürel hayatını seyyahların aktardığı bilgilerden yola çıkarak ve konumuza katkı sağlayacak yerli yabancı eserler, makaleler ve çalışmalardan da istifade ederek anlatabilmektir. Ayrıca çalışmamızda Batılı seyyahların bölgeye duydukları merak, bu merakın altında yatan sebepler ve bölge halkı ile ilgili izlenimleri de üzerinde durduğumuz konulardır. Nitekim bölgeye ait seyahatnameler sosyo-kültürel hayata ışık tutan sayılı eserler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century is an extremely important period for Turkestan and the Caucasus. In this period, great changes occurred in the political, military, economic, social and cultural lives of the societies living in this geography. Our study includes the socio-cultural life in Turkestan in the 19th century. In order to deal with the history of Turkestan in its entirety, it is necessary to examine the existing sources effectively, to translate them into Turkish and to evaluate some sources meticulously that have not been adequately addressed. The purpose of our desire to conduct such a study by considering the information in the travelogues is to explain the political situation and social and cultural life of Turkestan in the 19th century, based on the information conveyed by the travellers, and by making use of local and foreign works, articles and studies that will contribute to our subject. In addition, in our study, the curiosity of Western travellers to the region, the reasons behind this curiosity and their impressions about the people of the region are also emphasized. As a matter of fact, travelogues written about the region are among the few works that shed light on both social and cultural life.