Zygmunt Bauman'da modern ve postmodern kavramları arasındaki gerilim
The tension between the concepts of modern and postmodern in Zygmunt Bauman
- Tez No: 737011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KUNDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, ünlü sosyal bilimci Zygmunt Bauman'ın“modern”ve“postmodern”kavramları ve bu kavramların işaret ettiği toplumsal süreçlere ilişkin analizleri kuramsal yönleriyle tartışılmaya açılmıştır. Bu amaçla 17. yüzyılda Kuzey Avrupa'da gelişmeye başlayan modern düşünce ve onun varsaydığı toplumsal, siyasal ve ekonomik yapı Bauman'ın perspektifinden analiz edilmiştir. Bauman'ın kitap, makale ve söyleşileri ile konuyla ilgili ikincil kaynaklar yorumlayıcı ve analitik bir perspektifle ele alınmıştır. Bütünlükçü ve içsel bir tutarlılığa sahip bir proje olarak modernliğin hangi dinamiklerle yola çıktığı ve bu projenin amaçlarına ulaşmak için araçsal aklı nasıl kullandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Modernliğin öngördüğü düzen fikrini hayata geçirmek için panoptik gözetim mekanizmalarından yararlandığı ve seçkin bir entelektüel hareket haline dönüştüğü gözlemlenmiştir. Ütopyalar ve“hazzın ertelenmesi”gibi toplumsal tahayyüller bu projenin diğer noktaları halini almıştır. Ancak modern söylemin attığı adımların öngörülemez bir biçimde insani yaratıcılıktan ziyade yıkım ve asimilasyon gibi olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Bauman“postmodernliği”bu bakımdan, modernliğin kendisini bilmesi süreci olarak değerlendirir. Bauman, postmodern (ya da akışkan modern) söylemi, modernliğin görmezden geldiği ya da baskılamış olduğu çoğulcu toplumsal unsurlarla yüzleşmesinin yanında; tüketim, bireycilik ve esneklik gibi özgün bir yaşam biçimini esas aldığını düşünür. Çalışmanın odak noktalarından birisi de Bauman'ın, modernlik gibi, postmodern toplumun da, sınırlı ve insan var oluşunu eksik bırakan özelliklerini ortaya koyup, ona karşı da eleştirel bir tutum geliştirmiş olmasıdır. Nihayet sonuç kısmında Bauman'ın modern ve postmodern kavramlarından hareketle girişmiş olduğu sosyal analizlerin önemi ve nasıl yorumlanması gerektiği konusunda öneri ve katkılar sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of“modern”and“postmodern”of the famous social scientist Zygmunt Bauman and the analyzes of the social processes indicated by these concepts were argued with their theoretical aspects in this study. For this reason, the modern thought which started to develop in Northern Europe in 17. century and the social, political and economic structure the modern thought assumed was analyzed from Bauman's perspective. Bauman's book, articles, interviews and the second sources relevant with subject were handled with an interpretative and analytical perspective. It was tried to reveal how modernity starts out as a project which has a holistic and internal consistency and how it used instrumental reason to achieve the aims of this project. It has been observed that modernity to realize the idea of order which it envisages benefited from panoptic durveillance mechanisms and turned into an elite intellectual movement. The social imaginations such as utopias and“postponement of pleasure”have became the other points of this project. However, the steps taken by modern discourse have unpredictably produced negative results such as destruction and assimilation rather than human creativity. In this regard, Bauman has considered“postmodernty”as the process of modernity which knows itself. Bauman thinks that postmodern (or liquied modern) discourse, besides confronting the pluralist social elements that modernity ignores or suppresses, has based on a unique lifestyle such as consumption, individualism and flexibility. One of the focal points of the study is that Bauman has developed a critical attitude postmodernity, like modernity, exhibit the limited and incompleted properties of it. Finally, in the conclusion part, it has been tried to present the suggestions and contributions on the importance of social analyzes that Bauman has attempted, which bases on the concepts of modern and postmodern and how they should be interpreted.