Development and characterization of sulfide based active materials for electrochemical applications
Elektrokimyasal uygulamalar için sülfit esaslı aktif malzemelerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 737019
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yeni nesil elektrokimyasal uygulamalar, yeni teknolojilere artan taleple birlikte performans açısından iyileştirilmesi gereken bir durumla karşı karşıya kaldı. Oksit bazlı aktif maddeler, piller, elektrolizörler, kapasitörler ve elektrokimyasal kataliz gibi elektrokimyasal uygulamalarda yaygın olarak kullanılan malzeme grupları olmasına rağmen, metal oksit gruplarının eksikliklerinin üstesinden gelmek için nitrür/fosfit/borid/sülfür bazlı aktif malzemeler üzerine araştırmalar giderek artan trend konular arasında yer almaktadır. Sülfür bazlı aktif malzemeler, ticari muadilleriyle değiştirilme potansiyeline sahip, dikkate değer bir kapasitif ve elektrokatalitik davranış göstermektedir. Bununla birlikte, bu grubun belirli bölümlerinin kapasitif ve elektrokatalitik performansının arkasındaki reaksiyon mekanizması ya tam olarak anlaşılmamıştır ya da çalışılmamıştır/yayınlanmamıştır. Bu çalışmada, sülfür esaslı aktif maddeler ve/veya bunların kompozitleri sentezlenerek daha önce literatürde yayınlanmamış bileşikler kullanılarak reaksiyon mekanizmaları ve performansları dahil elektrokimyasal davranışın iyileştirilmesi amaçlandı. Sentezlenen aktif malzemelerin yapısal ve morfolojik karakterizasyonu, X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ve parçacık boyutu analizi (PSA) kullanılarak gerçekleştirildi. Kimyasal analiz için enerji dağılımlı spektroskopi (EDS) kullanıldı. Elektrokimyasal karakterizasyon ayrıca aktif malzemelerin kapasitif ve elektrokatalitik performansına odaklanan döngüsel voltametri (CV), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve sabit akım/gerilim testleri ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Next-generation electrochemical applications have faced a challenge to be improved in terms of performance with the increasing demand for new technologies. Although oxide-based active materials are widely used material groups in the electrochemical applications, including batteries, electrolyzers, capacitors and electrochemical catalysis, research in nitride/ phosphide/ boride/ sulfide-based active materials are increasing trend topic to overcome the shortcomings of the metal oxide groups. Sulfide-based active materials show remarkable capacitive and electrocatalytic behavior, which has the potential to be replaced with their commercial counterparts. However, the reaction mechanism behind the capacitive and electrocatalytic performance of certain parts of this group either has not been understood completely or even studied/published. In this study, sulfide-based active materials and/or their composites were synthesized and compounds that were not reported in the literature before were used to improve the electrochemical behavior, including reaction mechanisms and performance. Structural and morphological characterization of synthesized active materials was carried out by using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM) and particle size analysis (PSA). Energy dispersive spectroscopy (EDS) and Rietveld analysis were used for the chemical analysis. Electrochemical characterization was performed by cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and constant current/voltage tests focusing on the capacitive and electrocatalytic performance of the active materials.