Bağlantıcı öğrenme ortamlarında üst düzey matematik becerilerinin geliştirilmesi
Developing high-level math skills in connective learning environments
- Tez No: 737032
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada dijital teknolojilerin kullanımı ile ağ üzerinde öğrenmeyi açıklayan Bağlantıcı Öğrenme Kuramına uygun bir öğrenme ortamı tasarlamak ve tasarlanan ortamın üst düzey matematik becerilerini geliştirmedeki etkililiğini test etmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bağlantıcı öğrenme ortamının tipik özellikleri ve öğrencilerin ortamdan beklentileri belirlenerek ortam tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan ortam tekrar eden deneysel uygulamalar ile en iyi sürümüne ulaştırılmıştır. Bu süreç içerisinde de ortamın üst düzey matematik becerileri kazandırmadaki etkililiği ve öğrenci hazırbulunuşluk düzeylerinin üst düzey matematik beceri düzeylerine etkisi incelenmiştir. Tasarım tabanlı araştırma yönteminin kullanıldığı çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 31'i kontrol ve 51'i deney grubu olmak üzere toplam 82 sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Deney grubunda yer alan öğrenciler uygulama süresince okul öğrenimlerine destek olarak kullanılan bağlantıcı öğrenme ortamından faydalanırken kontrol grubunda yer alan öğrenciler herhangi bir ek öğrenme faaliyetinde yer almamıştır. Araştırmada ortam geliştirme aşamasında bir pilot döngü ve ortamın en iyi sürümüne ulaşılması aşamasında üç döngü gerçekleştirilmiştir. Öğrenci görüşlerinin doygunluğa ulaşmasıyla da döngüler sonlandırılmıştır. Araştırmada ortamın ilk sürümünün oluşturulması ve devam eden süreçte en iyi sürümünün üretilebilmesi için deney grubundan seçilen yedi öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak odak grup görüşmeleri gerçekleştirilirken ortamın ilk sürümünün oluşturulması aşamasında uzman görüşü alabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Bağlantıcı Öğrenme Ortamı Kontrol Listesi kullanılmıştır. Uygulama süresince öğrencilerin matematik yeterlik düzeylerini ölçmek için araştırmacı tarafından farklı kazanımlara göre hazırlanan üç farklı Matematik Testi ve öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek için yine araştırmacı tarafından geliştirilen Bağlantıcı Öğrenme Ortamlarında Öğrenmeye Hazırbulunuşluk Ölçeği kullanılmıştır. Ortam geliştirme sürecinde alanyazın taraması ile bağlantıcı öğrenme ortamlarına ait çeşitli özelliklere ulaşılırken öğrencilerle yapılan odak grup görüşmesiyle de öğrencilerin bu ortamdan beklentileri tespit edilmiştir. Bu doğrultuda geliştirilen ortam ile pilot uygulama yapılarak gerekli değişiklikler doğrultusunda döngüler balaştılmıştır. Yürütülen üç döngü ve her bir döngünün tamamlanması ile yapılan odak grup görüşmeleriyle öğrencilerin ortama ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Birinci döngü sonrası belirtilen görüşlerin daha çok içeriğe yönelik olduğu görülürken ikinci döngü sonrasında liselere giriş sınavına hazırlık için sağlanan imkanlara yönelik olduğu tespit edilmiştir. İkinci döngü sonrasında öğrencilerin ortam kullanımına daha hakim olduğu görülmekle birlikte karar alma süreçlerinde daha fazla yer almak istemeleri dikkat çekicidir. Öğrencilerin karar alma süreçlerinde daha aktif olarak bulunmalarıyla üçüncü döngü sonrasında beklentilerinin doygunluğa ulaştığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizi ile bağlantıcı öğrenme ortamının okul öğrenimine destek olarak kullanımının işletilen üç döngü için de üst düzey matematik becerilerini artırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılırken bağlantıcı öğrenme ortamını kullanan öğrencilerin üst düzey matematik beceri puanlarının bağlantıcı öğrenme ortamında öğrenmeye hazırbulunuşluk düzeylerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to design a learning environment suitable for Connectivist Learning Theory, which explains learning on the network by the use of digital technologies, and to test the effectiveness of the designed learning environment in developing high-level mathematical skills. With this purpose in mind, the typical features of the connective learning environment and the expectations of the students from the environment were determined and the environment design was done. The designed environment has been reached to its best version with repetitive experimental applications. In this process, the effectiveness of the environment in upskilling with high-level mathematical skills and the effect of student readiness levels onto high-level math skills were observed. The study, which the design-based research method was used in, was carried out with a total number of 82 eighth grade students, 31 of whom to be in the control group and 51 to be in the experimental group, who were studying at a public school affiliated to the Ministry of National Education (MEB) during the 2018-2019 Academic Year. While the students involved in the experimental group benefited from the connectivist learning environment used to support their school learning during the implementation, the students in the control group did not participate in any additional learning activities. In the research, a pilot cycle was carried out during the environment development stage and three cycles were carried out at the stage of reaching the best version of the environment. With the saturation of the students' views, the cycles were terminated. In order that the first version of the environment was created in the research and the best version in the ongoing process was produced, focus group interviews were conducted with seven students selected from the experimental group using a semi-structured interview form, while the Connectivist Learning Environment Checklist developed by the researcher was used to get expert opinion during the creation of the first version of the environment. During the application, three diverse Mathematics Tests developed by the researcher according to diverse learning outcomes were used to measure the students' mathematics proficiency levels, and the Readiness to Learn Scale in Connectivist Learning Environments, which was also developed by the researcher was used to determine the students' readiness levels. During the environment development process, while various features related to the connectivist learning environments were reached by the literature review, the expectations of the students from this environment were also determined through the focus group interview with the students. Within the environment developed in this direction, cycles were started in accordance with the necessary changes by making a pilot implementation. The views of the students on the environment were determined through the focus group interviews done after the three cycles and the completion of each cycle. While it was seen that the views expressed after the first cycle were more content-oriented, it was determined that they were about the opportunities provided for preparation for the high school entrance exam after the second cycle. After the second cycle, while it was observed that the students were more in control of the use of the environment, it was remarkable that they wanted to be more involved in the decision-making processes. It was identfied that the expectations of the students reached saturation after the third cycle by theirr taking part more actively in the decision-making processes. With the analysis of the quantitative data of the study, while it was inferred that the use of the Connectivist Learning Environment as a support for school learning was effective in increasing the high-level mathematics skills for all three cycles, it was discovered that the high-level mathematics skill scores of the students using the Connectivist Learning Environment did not differ significantly by comparison with level of their readiness to learn in the Connectivist Learning Environment.