Afrika'daki bütünleşme hareketlerinde fikirlerin rolü: Nkrumah ve Nyerere örneği
The role of ideas in integration movements in Africa: The case of Nkrumah and Nyerere
- Tez No: 737051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; Afrika ülkelerinin dekolonizasyon sürecinden sonra bağımsızlıklarını garanti altına almak ve kendilerini Avrupalı ülkelere karşı korumak amacıyla giriştikleri bütünleşmeye (entegrasyona) dair iş birliği sürecinde fikirlerin rolünü özellikle Ganalı lider Kwame Nkrumah ve Tanzanyalı lider Julius Nyerere üzerinden araştırmaktır. Çalışmada; kıtada en önemli bütünleşme girişimleri olan Pan-Afrikanizm ve Afrika Birliği Örgütü ile Afrika'dan da desteğin verildiği Bağlantısızlık Hareketi gibi oluşumlarda fikirlerin önemli bir yeri olduğu savı, Nkrumah ve Nyerere üzerinden yapılan liderlik incelemesi ile teyit edilmiştir. Daha çok birincil kaynakların tercih edildiği çalışmada; sırasıyla bütünleşmeye yönelik kuramsal çerçeve çizilmiş, üç bütünleşme girişimi (Pan-Afrikanizm, Afrika Birliği Örgütü ve Bağlantısızlık Hareketi) incelenmiş ve Nkrumah ve Nyerere'nin kıtada bütünleşmeye yönelik fikirleri üzerinden lider incelemesi de yapılmıştır. Ayrıca söz konusu bütünleşme çabalarında Afrika'da fikirleriyle öne çıkan diğer görüşlere yer verilerek kıta ülkelerinin ve liderlerinin bu oluşumlara karşı olan genel istek ve çekinceleri de incelenmiştir. Yapılan araştırma, yıllar boyu başka ülkelerin boyunduruğu altında yaşayan devletlerin egemenliklerini supranasyonel bir örgüte devretme konusunda temkinli olduklarını göstermiştir. Özellikle Nkrumah ve Nyerere'nin fikirleriyle, Bağlantısızlık Hareketi, Pan-Afrikanizm ve Afrika Birliği Örgütü gibi bütünleşmelerin başlamasında önemli roller üstlendikleri gözlenmiştir. Bu aynı zamanda bütünleşmelerde fikirlerin rolünün önemini vurgulayan bir örnek incelemeyi teşkil eder.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To investigate the role of ideas, primarily through Ghanaian leader Kwame Nkrumah and Tanzanian leader Julius Nyerere, in the integration process of African countries to guarantee their independence after the decolonization process and to protect themselves against European countries. In the study; The assertion that ideas have an important place in formations such as Pan-Africanism and the African Unity Organization, which are the most important integration initiatives in the continent, and the Non-Aligned Movement, which also receives support from Africa, has been confirmed by the leadership review conducted through Nkrumah and Nyerere. In the study, in which primary sources were preferred; A theoretical framework for integration was drawn respectively, three integration initiatives (Pan-Africanism, African Unity Organization, and Non-Aligned Movement) were examined, and a leader review was made on the ideas of Nkrumah and Nyerere for integration in the continent. Besides, the general wishes and reservations of the continental countries and their leaders against these formations were examined by giving place to other opinions that came to the fore with their ideas in Africa in the said integration efforts. It was observed that they played an important role in the initiation of integrations such as the Non-Aligned Movement, Pan-Africanism, and the Organization of African Unity, especially with the ideas of Nkrumah and Nyerere. This also constitutes a case study highlighting the importance of the role of ideas in integrations.