Otel işletmelerinde kullanılan motivasyon araçlarının işgören performansına etkisi: Afyonkarahisar ili'ndeki beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of motivation tools used in hotel operations onemployee performance: In Afyonkarahisar province anapplication in five star hotel operations
- Tez No: 737052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN PEKYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her işletme, çalışanlarını örgütsel amaçlara yönlendirmek noktasında gerekli ortamı ve bilinci sağlamaya yönelik çeşitli motive edici araçlara başvurmaktadır. Bu araçların çalışanların performansı üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, otel işletmelerinde kullanılan motivasyon araçlarının işgören performansı üzerine olan etkisinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bu kapsamda veri toplama tekniklerinden anket tekniğine başvurulmuştur. Anket içerisinde otel çalışanlarını tanımlayıcı nitelikte kişisel bilgi formunun yanında motivasyon araçları ve performans ile ilgili sorular yer almaktadır. Araştırmada, motivasyon araçları; ekonomik, psiko-sosyal, örgütsel ve yönetsel araçlar olarak, işgören performansı; görev, dürüstlük ve özveri olarak ele alınmıştır. Anketler, Afyonkarahisar ilindeki beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanlara uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Program aracılığıyla güvenilirlik analizi, regresyon analizi, korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizlerine yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, motivasyon araçlarının işgören performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bunun yanında, motivasyon araçlarından sadece psiko-sosyal ve ekonomik araçların işgören performansı, görev ve dürüstlük üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every business uses various motivating tools to provide the necessary environment and awareness to direct its employees to organizational goals. It is thought that these tools can be effective on the performance of employees. This study was carried out to determine the effect of motivation tools used in hotel businesses on employee performance. In this context, the survey technique, one of the data collection techniques, was used in the study. The questionnaire includes questions about motivation tools and performance, as well as a personal information form describing hotel employees. In the research, motivation tools are considered as economic, psycho-social, organizational and managerial tools, while employee performance is considered as duty, honesty and dedication. The questionnaires were applied to the employees working in five-star hotels in Afyonkarahisar province. SPSS 26 package program was used to analyze the data obtained as a result of the application. Reliability analysis, regression analysis, correlation analysis, independent sample t-test and one-way analysis of variance were included through the program. In the results obtained, it has been determined that motivation tools have a positive effect on employee performance. In addition, it has been determined that only psycho-social and economic tools from motivation tools have a positive effect on employee performance, duty and honest