Yabancılara Türkçe öğretiminde orta (B2) ve ileri (C1-C2) düzeyde hikâyelerin oluşturulması ve incelenmesi
Creation and study of stories at the intermediate (B2) and advanced (C1-C2) levels in teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 737075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
Globalleşen dünya şartlarının gereksinimlerden biri de yabancı dil öğrenmektir. Bu gereksinim beraberinde kaynak ve materyal eksikliğini getirmektedir. Dil öğrenme dört temel beceri üzerine kurulmaktadır. Bu becerilerden biri olan okuma becerisinin geliştirilmesinin temelinde okuma anlama metinleri yatmaktadır. Öğrenicilerin seviyeleriyle doğru orantılı olarak hazırlanmış olan okuma metinleri (hikâyeler) öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirmekle birlikle farklı bakış açıları kazanmalarına da yardımcı olacaktır. Bu çalışma orta (B2) ve yüksek (C1-C2) seviye hikâyeler ile öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmayı, eş ve zıt sesli kelime öğretmeyi, okuma sonrası yazma ve konuşma etkinlikleriyle öğrenicilere yardımcı olmayı hedeflemektedir. Böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmasının temel sebebi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi TÖMER' de farklı ülkelerden gelen orta ve yüksek seviye Türkçe öğrenen öğrencilere örnek bir okuma metninin alıştırma çalışmalarıyla beraber yaptırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Öğrenicilerin verdikleri cevaplara bakıldığında orta ve yüksek seviye metinleri anlamakta ve sorulara cevap vermekte zorluk çektikleri görülmüştür. Bu çalışmada okuma becerisi geliştirmek için orta seviyenin ikinci basamağı kabul edilen B2 düzeyinden başlanarak hikâyeler oluşturulmuş ve alıştırma çalışmaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the requirements of the globalizing world conditions is to learn a foreign language. This requirement brings along the lack of resources and materials. Language learning is built on four basic skills. Reading and comprehension texts are the basis of the development of reading skill, which is one of these skills. Reading texts prepared in direct proportion to the level of learners will help learners gain different perspectives as well as improve their vocabulary. This study aims to help learners acquire reading habits with intermediate (B2) and high (C1-C2) level reading texts, teach synonyms and antonyms, and help learners with post-reading writing and speaking activities. The main reason for the need for such a study emerged when an exemplary reading text was made by students who come from different countries and learn medium and high level Turkish at TÖMER at Karamanoğlu Mehmetbey University. Considering the answers given by the learners, it was seen that they had difficulty in understanding the medium and high level texts and answering the questions. In this study, stories were created and practice exercises were prepared, starting from the B2 level, which is accepted as the second level of the intermediate level, in order to develop reading skills.