Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan ders kitaplarında yer alan konuşma becerisi etkinliklerinin Avrupa Dil Gelişim Dosyası doğrultusunda değerlendirilmesi
An evaluation of the speaking skill activities held in the Turkish for foreigners course books in line with European Language Portfolio
  1. Tez No: 534633
  2. Yazar: HATİCE SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Başlıca hedeflerinden biri, Avrupa ülkelerindeki farklı kültürler arasında ortak bir anlayış geliştirmek olan Avrupa Konseyi, dil öğreten ve öğrenenlere yardımcı olmak amacıyla Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni ve uygulaması niteliğindeki Avrupa Dil Gelişim Dosyası'nı önermektedir. ADGD“kişisel dil başarıları”başlığı altında, dört dil becerisi öneri düzeyleri için öngörülen yeterlilik tanımları içermektedir. Bu çalışmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan ders kitaplarında yer alan konuşma becerisi etkinliklerinin ADGD yeterlilik tanımlarına uygunluğu değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında doküman olarak; Temel (A1-A2), orta (B1-B2) ve ileri düzey (C1) İstanbul Yabancılar İçin Türkçe, Gazi Yabancılar İçin Türkçe, Yedi İklim Türkçe ve Yeni Hitit ders kitapları incelenerek konuşma becerisi etkinlikleri saptanmış ve ADGD yeterlilik tanımlarına göre sınıflandırılmıştır. Elde edilen veriler betimsel çözümleme tekniklerinden frekans yüzde analizi uygulanarak çözümlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan 2016-2017 öğretim döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi TÖMER'lerde ve İstanbul Üniversitesi DİLMER'de çalışan okutmanlar ve hazırlık sınıfı öğrencileri ile ders kitaplarında yer alan konuşma becerisi etkinliklerine ilişkin odak grup görüşmesi yapılmıştır. Odak grup görüşmesi söz konusu kitaplardaki konuşma etkinliklerinin içerik ve dağılımı, günlük hayata ve akademik hayata katkılarına yönelik 5 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Bu çalışma nitel ve nicel verilerle desteklenmiş betimsel bir çalışmadır. Elde edilen bulgular yabancılara Türkçe öğretim ders kitaplarında yer alan konuşma becerisi etkinliklerinin ADGD yeterlilik ölçütlerine paralellik göstermekle birlikte eğitsel ve mesleki alan ile ilgili etkinliklerin yetersiz olduğu saptanmıştır. Ayrıca, konuşma becerisi etkinliklerinin günlük hayata katkısının yeterli olduğu ancak akademik hayata yönelik yeterli katkı sağlamadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Council of Europe which one of the main target is to develop a common concensus between European countries suggests European Language Portfolio being implementation of Common European Framework of reference for Language to guide those who learn and teach languages. ELP includes proficiencies suggested for the level of four languages skills under the headline of“indivual language achievements”. In this research the speaking skills held in the Turkish for foreigners course books were evaulated in line with European Language Portfolio. As documents, basic (A1-A2), intermediate (B1-B2) and advanced (C1) levels İstanbul Turkish course books for foreigners, Gazi Turkish course books for foreigners, Yedi İklim Turkish and Yeni Hitit course books are reviewed, the speaking skills were detected and categorized according to the proficiencies of ELP. The collected data was anaylzed by the descriptive analyze techniques percentage and frequency. The focus group interview was realized with the study group of this research consisting of lecturers and students who get educated during 2016-2017 at Turkish education centers (TÖMER and DİLMER) of Yıldız Techique University, Sakarya University and Istanbul University. The focus group interview includes 5 questions relating with the speaking skill activities held on the above mentioned Turkish course books respecting their contribution to the students daily life, academic life and contents and distrubution of speaking skills actitivities. The collected data was analyzed by the content analyze. The gathered findings revealed that the speaking skill activities on the Turkish course books for foreigners are compatible with ELP however speaking skill actitives concerning the eductional and proffessional subjects should be held more. It is also observed that the speaking skills held in the Turkish course books are contributing to the daily life of but not contributing to the academic life of students.