Ayamama deresi çevresindeki çöküntü alanlarının sürdürülebilir kentleşme çerçevesinde mekânsal olarak irdelenmesi
Spatial evaluation of the deteriorated areas around the Ayamama river under sustainable urbanization
  1. Tez No: 737081
  2. Yazar: MERVE LOKMACIOĞLU ANNAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE CEREN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ayamama Deresi ve çevresi İstanbul'un önemli merkez ve ulaşım akslarına yakınlığı ile konut, sanayi, iş merkezleri, alışveriş merkezlerigibi fonksiyonları içeren önemlibir bölgedir. İklim değişikliğinin etkilerine bağlı olarak artan sel ve taşkınlar;Ayamama Deresi bölgesindeki yaşam alanlarının özellikle de konut fonksiyonuna sahip çöküntü alanlarının maddi zarara uğramasına vebölge halkınınyaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak çöküntü alanlarında taşkına bağlı mekânsal sorunların irdelenmesi kentlerin iklim değişikliğine karşı daha dayanıklı olması ve sürdürülebilir çözümler üretebilmesi açısından önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı,sel ve taşkın sonucunda risk altında olan çöküntü alanlarının, sürdürülebilir kentleşme kriterleri çerçevesinde mekânsal olarak irdelenerek, bu sorunların giderilmesinin sürdürülebilir kentleşme açısından önemini tartışmaktadır. Çalışmanın yöntemi nitel araştırma olarak kurgulanmıştır. Yerli ve yabancı literatür taramaları sonucunda kent içindeki nehir/dere ve çevresi çerçevesinde sürdürülebilir kentleşmeye yönelik mekânsal kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler doğrultusunda sürdürülebilir nehir rehabilitasyonu içeren dünyadaki iyi örnekler incelenmiş, sürdürülebilir kentleşmeye yönelik stratejiler ve yaklaşımlar tartışılmıştır. Ayamama Deresi çevresindeki konut fonksiyonu içeren çöküntü alanlarında saha analizlerinden faydalanılarak belirlenen sürdürülebilir kentleşme kriterleriçerçevesinde Ayamama Deresi mekânsal olarak incelenmeye çalışılmıştır. Bu sayede Ayamama Deresi çevresindeki çöküntü alanlarının sel ve taşkın sonucunda yaşadığı sorunlar, sürdürülebilir kentleşme çerçevesinden ele alınarak,elde edilen bulgular sonucunda iklim değişikliği sonucunda artan sel ve taşkınların kentte yarattığı sorunlar karşısında sürdürülebilir çözümlerin öneminedair değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ayamama stream and its surroundings are important places of Istanbul as they are close to the importantbusiness center and transportation axes withurban functions such as housing, industry, business centers and trade.Due to the effects of climate change, such asincreasing floods in the Ayamama Stream region, have caused economic loss' especially at the deteriorated residential areas and decreased the quality of life. These threats are an important reason for examining the spatial issues related to the floods in the deteriorated areas ofthe region. The aim of this study is to discuss the importance of discussing these problems in terms of sustainable urbanization by examining spatially the deteriorated areas that are under risk of flood within the framework of sustainable urbanization criteria. The method of the study was designed as a qualitative research and spatial criteria were determined by local and foreign literature reviews. The best examples about sustainable river rehabilitation are examined through these criteria and good strategies are tried to be addressed.Later field analysis in Ayamama stream especially focused at deteriorated areawere tried to be examined spatially according to these criteria. As a result of the findings, evaluations are done, and finalized by the discussions about the need for a sustainable stream and river rehabilitation around Ayamama Streams.