Web 2.0 araçlarıyla desteklenen kelime öğretiminin kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve akıcı okuma becerilerine etkisi
The effect of vocabulary teaching by using Web 2.0 tools on vocabulary, reading comprehension and reading fluency skills
- Tez No: 737082
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmanın amacı, Web 2.0 araçlarıyla desteklenen kelime öğretiminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve akıcı okuma becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma yarı deneysel desenlerden ön test son test kontrol gruplu desene göre tasarlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Ankara ili Keçiören ilçesinde yer alan benzer sosyoekonomik düzeye sahip öğrencilerin bulunduğu iki ayrı ilkokulda öğrenim gören 51 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçlarının uygulanması hariç on haftalık uygulama süresince deney grubuyla Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş çevrimiçi kelime etkinlikleri yapılırken, kontrol grubuna herhangi bir deneysel işlem uygulanmamıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin kelime bilgi düzeylerini belirlemek için“Kelime Bilgisi Başarı Testi (KBBT)”, okuduklarını anlama düzeylerini belirlemek için“Hikâye Edici Metni Anlama Testi (HEMAT)”ve“Bilgi Verici Metni Anlama Testi (BVMAT)”, akıcı okuma düzeylerini belirlemek için akıcı okuma metninden elde edilen“Kelime Tanıma Yüzdesi (KTY)”ve“Okuma Hızı (OH)”puanları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 paket programı yardımıyla çözümlenmiş, verilerin analizinde Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş kelime öğretimi yapılan deney grubu öğrencileri son test ve ön test kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve okuma hızı puanları arasındaki farkın kontrol grubu öğrencileri son test ve ön test puanları arasındaki farktan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olduğu, ancak kelime tanıma puanları arasındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Web 2.0 araçlarıyla desteklenmiş kelime öğretiminin öğrencilerin kelime hazinesi, okuduğunu anlama ve akıcı okuma becerilerinin gelişimine katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of vocabulary teaching by using Web 2.0 tools on primary school fourth grade students' vocabulary, reading comprehension and reading fluency skills. The research was designed according to the pre-test post-test control group design, which is one of the quasi-experimental designs. The research was carried out in the fall and spring terms of the 2021-2022 academic year. The study group consisted of 51 fourth grade students studying in two different primary schools in the Keçiören district of Ankara province, where there were students with similar socioeconomic status. During the ten-week application period, online vocabulary activities supported by Web 2.0 tools were carried out with the experimental group, and no experimental procedure was applied to the control group. As a data collection tool;“Vocabulary Achievement Test (VAT)”to determine students' level of vocabulary,“Story Comprehension Test (SCT)”and“Informative Text Comprehension Test (ITCT)”to determine reading comprehension levels,“Word Recognition Percentage (WRP)”and“Reading Speed (RS)”to determine students' reading fluency levels obtained from reading fluency text were used. The data obtained from the research were analyzed with the help of IBM SPSS 22.0 package program, and Analysis of Covariance (ANCOVA) was used in the analysis of the data. As a result of the analyzes made; It was found that the difference between the posttest and pretest scores of the experimental group students' vocabulary knowledge, reading comprehension and reading speed, who were taught vocabulary through Web 2.0 tools, was statistically significantly higher than the difference between the posttest and pretest scores of the control group students, but it was found that the difference between the word recognition scores was not significant. According to the results of the research, it can be said that vocabulary teaching supported by Web 2.0 tools contributes to the development of students' vocabulary, reading comprehension and reading fluency skills.