Carlıtz tipli (𝓹,𝓺)-Genocchi polinomları
Carlitz-type (𝓹,𝓺)-Genocchi polynomials
  1. Tez No: 737093
  2. Yazar: İLAYDA BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, Genocchi polinomlarından, 𝓆 analizden, (𝓅,𝓆) analizden ve tezin içeriğinden kısaca bahsedildi. İkinci bölümde, 𝓆-benzeri ve (𝓅,𝓆)-benzeri ile ilgili temel bilgiler verilmiş olup daha sonra Bernoulli, Euler, Genocchi sayıları ve polinomları ile ilgili temel tanımlar ve özellikler ifade edildi. Üçüncü bölümde, (𝓅,𝓆)-Bernoulli, (𝓅,𝓆)-Euler ve (𝓅,𝓆)-Genocchi polinomları ile ilgili ve özellikle (𝓅,𝓆)-Genocchi polinomu üzerine tanımlar ve teoremlere değinildi. Dördüncü bölümde, Carlitz tipli (𝓅,𝓆)-Genocchi polinomları ve Carlitz tipli (ℎ,𝓅,𝓆)-Genocchi polinomlarına ait temel tanımlara ve özelliklere yer verildi. Beşinci bölümde, edindiğimiz tanımlardan ve teoremlerden yola çıkılarak, Carlitz tipli yüksek mertebeden (𝓅, 𝓆)-Genocchi polinomları ve Carlitz tipli yüksek mertebeden (ℎ, 𝓅, 𝓆)-Genocchi polinomları ile ilgili temel tanımlar ve özellikler ele alınıp incelendi ve Carlitz tipli yüksek mertebeden (𝓅, 𝓆)-Genocchi polinomları için simetrik özellik ile ilgili bağıntılar verildi. Tezin son bölümünde ise incelemiş olduğumuz çalışmalar sonuca bağlanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, Genocchi polynomials, 𝓆 analysis, (𝓅,𝓆) analysis and the content of the thesis were briefly mentioned. In the second chapter, basic information about 𝓆-analogue and (𝓅,𝓆)-analogue are given and then basic definitions and properties of Bernoulli, Euler, Genocchi numbers and polynomials are expressed. In the third chapter, definitions and theorems about (𝓅,𝓆)-Bernoulli, (𝓅,𝓆)-Euler and (𝓅,𝓆)-Genocchi polynomials and especially (𝓅,𝓆)-Genocchi polynomial are mentioned. In the fourth chapter, basic definitions and properties of Carlitz-type (𝓅,𝓆)-Genocchi polynomials and Carlitz-type (ℎ,𝓅,𝓆)-Genocchi polynomials are given. In the fifth chapter, based on the definitions and theorems we have obtained, the basic definitions and properties of Carlitz-type higher order (𝓅,𝓆)-Genocchi polynomials and Carlitz-type higher order (ℎ,𝓅,𝓆)-Genocchi polynomials are discussed and examined. For the order (𝓅,𝓆)-Genocchi polynomials, relations related to the symmetric property are given. In the last part of the thesis, the studies we examined were concluded.