Örgütsel adalet ile işyeri kıskançlığı arasındaki ilişki: Bir alan araştırması
The relationship between organizational justice and organizational envy: A survey study
- Tez No: 737094
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Örgütsel adalet, insanların çalıştıkları kurumda uyum içerisinde olabilmelerini sağlayan ahlaki uygunluk duygusudur. Adalet, çalışanların yönetimsel davranış karşısındaki ilişkilerinin özünü oluşturur. Çalışılan kurumda adaletsizlik duygusuna kapılan işçi işverenlere ya da çalışma arkadaşlarına karşı uygun olmayan bir tavır sergileyebilir. Örgütlerin amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için çalışanların etkin şekilde ve gerekli düzeyde çalışması gerekir. Bu nedenle çalışanların örgüt içerisindeki ihtiyaçlarının karşılanması ve adaletsizlik duygusuna kapılmamaları gerekmektedir. Kıskançlık, bir kişinin, başka bir kişiye, kendisinden daha üstün özelliklerinden dolayı imrenmesi, çekememesi veya hazmedememesi olarak tanımlanmaktadır. İşyeri kıskançlığı ise çalışanın kendini iş arkadaşlarıyla karşılaştırılması ve diğerlerine kıyasla sahip olmadığı şeylere odaklanmasıyla hoş olmayan ve olumsuz şekilde açığa çıkan bir duygudur. Bu araştırmanın amacı, çalışanların örgütsel adalet algılarının işyeri kıskançlığı düzeyleri ile olan ilişkisini tespit etmektir. Çalışma evrenini Türkiye geneli kamu ve özel sektör kuruluşlarında hizmet veren çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre örgütsel adalet ile işyeri kıskançlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak çalışanların bazı demografik özelliklerine göre örgütsel adalet ve işyeri kıskançlığı ortalamaları arasında farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational justice is the sense of moral conformity that enables people to be in harmony in the organization they work for. Justice constitutes the essence of the employee's relationship to managerial behavior. An employee who feels unfair in the organization he works for may exhibit an inappropriate attitude towards employers or colleagues. In order for organizations to achieve their goals, employees must work effectively and at the required level. For this reason, the needs of the employees within the organization should be met and they should not feel unfair. Envy is defined as a person's jealousy, inability to attract or digest another person because of their superior characteristics. Workplace envy, on the other hand, is an unpleasant and negatively manifested emotion when an employee compares himself to his co-workers and focuses on things he doesn't have compared to others. The aim of this study is to determine the relationship between organizational justice perceptions of employees and workplace envy levels. The population of the study consists of employees serving in public and private sector organizations throughout Turkey. As a result of the study it is found that there was no statistically significant relationship between organizational justice and workplace envy. However, according to some demographic characteristics of the employees, differences were found between the averages of organizational justice and workplace envy.