Uzaktan eğitim sürecinde Almanca öğretmen adaylarının Almanca okuma becerilerinin eğitici videolarla geliştirilmesi
Developing the German reading skills of German teacher candidates in the process of distance education with educational videos
  1. Tez No: 737120
  2. Yazar: YASEMİN HALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmada, Almanca okuma becerisine ve geliştirilmesine katkı sağlaması amacıyla hazırlanmış olan eğitici videolar konu edilmektedir. Araştırmanın amacı, Almanca öğretmen adaylarının uzaktan eğitim sürecinde Almanca okuma becerilerinin geliştirilmesini sağlamak ve eğitici videoların sağladığı avantajlardan uzaktan eğitim sürecinde yararlanmaktır. Bu sebeple Almanca öğretmen adaylarının Almanca okuma becerisini geliştirmeye yönelik eğitici videolar serisi hazırlanmıştır. Araştırmada, betimsel tarama modelinden yararlanılmıştır ve“Eğitici videolar, uzaktan eğitim sürecinde Almanca okuma becerisinin geliştirilmesine katkı sağlıyor mu?”sorusuna cevap aranmıştır. Araştırma, Trakya Üniversitesi Almanca Öğretmenliği 2021/2022 yılı 3. Sınıf ve 4. Sınıf öğrencileri (n=80) ile sınırlıdır. Öğrencilerin eğitici videolara dair tutum ve görüşlerini elde etmek amacıyla 32 adet sorudan oluşan likert modelde anket hazırlanmıştır. Likert modeldeki anketin ön test-son test uygulamasından sonra eğitici videoların her birine yönelik dezavantaj ve avantajlarına dair katılımcılardan nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Araştırmada eğitici videoların uzaktan eğitim sürecinde Almanca okuma becerisine birçok yönden katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Almanca okuma alt becerileri gelişimi, okuma becerisine yönelik teorik bilgiyi okuma eylemi sırasında kullanma pratiği kazandırması, uzaktan eğitim sürecinde otonom öğrenme imkanı sunması ve diğer dil becerilerinin gelişimine katkı sağlaması bunlardan bazılarıdır. Elde edilen bulgular hazırlanan eğitici videoların uzaktan eğitim sürecinde Almanca okuma becerisinin geliştirilmesinde etkili olduğu ve uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere hem motivasyon sağladığı hem de eğlenceli bir öğrenme ortamı sunduğu sonucunu ortaya koymuştur. Araştırmada eğitici videoların uzaktan eğitim sürecinde Almanca okuma becerisine birçok yönden katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Almanca okuma alt becerileri gelişimi, okuma becerisine yönelik teorik bilgiyi okuma eylemi sırasında kullanma pratiği kazandırması, uzaktan eğitim sürecinde otonom öğrenme imkanı sunması ve diğer dil becerilerinin gelişimine katkı sağlaması bunlardan bazılarıdır. Elde edilen bulgular hazırlanan eğitici videoların uzaktan eğitim sürecinde Almanca okuma becerisinin geliştirilmesinde etkili olduğu ve uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere hem motivasyon sağladığı hem de eğlenceli bir öğrenme ortamı sunduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, educational videos, which are prepared to contribute German reading skills and its development, are discussed. The aim of the study is to improve the German reading skills of German teacher candidates in the distance education process and to benefit from the advantages of educational videos in the distance education process. For this reason, a series of educational videos has been prepared to improve the German reading skills of German teacher candidates. In the research, descriptive survey model was used and“Do educational videos contribute to the development of German reading skills in the distance education process?”The answer to the question has been sought. The research is limited to the 3rd and 4th grade students (n=80) of Trakya University Department of German Language Teaching in the year 2021/2022. In order to obtain the attitudes and opinions of the students about the educational videos, a likert model questionnaire consisting of 32 questions was prepared. After the pretest-posttest application of the questionnaire in the likert model, qualitative and quantitative data were collected from the participants on the disadvantages and advantages of each of the educational videos. In the research, it was concluded that the educational videos contribute to the German reading skill in the distance education process in many ways. Some of these are the development of German reading sub-skills, the practice of using the theoretical knowledge of reading skills during the act of reading, the opportunity for autonomous learning in the distance education process, and the contribution to the development of other language skills. The findings revealed that the prepared educational videos are effective in the development of German reading skills in the distance education process and provide both motivation and a fun learning environment to the students in the distance education process.