Kurumsal itibar ve kurumsal sosyal sorumluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between corporate reputation and corporate social responsibility
  1. Tez No: 737122
  2. Yazar: HÜSEYİN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kurumsal İtibar ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramları son yıllarda oldukça önemli oranda işletmelerin ilgi alanına girmiştir. Bunun nedeni olarak müşterilerin, işletmelerin itibarına ve sosyal sorumluluk faaliyetlerine değer verdiği düşünülmektedir. Toplum eğitim, sağlık ve çevre konularında daha duyarlı davranmaya başlamıştır. Kâr elde etmekten ziyade topluma yararlı projelere destek vermeyi bir strateji olarak benimseyen işletmelere, toplum tarafından sahip çıkılmıştır. Günümüzde yaygınlaşan sosyal sorumluluk anlayışı nedeniyle işletmelerin toplumun yararına hizmet edecek, toplumsal sorunlara çözüm sunacak proje üretmeleri ve uygulamaları önemli olmuştur. Bu nedenle, tek amacı kâr elde etmek olan işletmeler yerine topluma duyarlı, toplumun ihtiyaçlarına kayıtsız kalmayan işletmeler kazanmaktadır. İşletmelerin bu yaklaşımları, saygınlıklarının artmasına ve kurumsal itibarlarına olumlu katkıda bulunduğu gibi, işletmenin yıllarca başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, birinci bölümde kurumsal itibar kavramı, ikinci bölümde kurumsal sosyal sorumluluk kavramı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bir kamu bankasının kurumsal sosyal sorumluluk projelerine maaş müşterilerinin bakış açıları ve kurumsal itibar ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of Corporate Reputation and Corporate Social Responsibility have been of great interest to enterprises in recent years. As a reason for this, it is thought that customers value the reputation of businesses and social responsibility activities. The society has started to be more sensitive about education, health and environmental issues. Enterprises that adopt as a strategy supporting projects useful to society rather than making a profit have been owned by the society. Due to the social responsibility understanding that has become widespread today, it has been important for enterprises to produce and implement projects that will serve the benefit of society and provide solutions to social problems. Therefore, instead of enterprises whose sole purpose is to make a profit, enterprises that are sensitive to society and are not indifferent to the needs of society are gaining. These approaches of enterprises contribute positively to the growth of their reputation and corporate reputation, as well as ensure that the enterprise is successful for many years. In this study, the concept of corporate reputation is discussed in the first part and the concept of corporate social responsibility is discussed in the second part. In the third part, the perspectives of salary customers on corporate social responsibility projects of a public bank were measured and their relationship with corporate reputation was examined.