Çalışanların liderlik yönelimleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir kamu kurumunda araştırma
Examination of the relationship between employee leadership options and psychological strength: A research in a public institution
  1. Tez No: 737123
  2. Yazar: ELİF DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, çalışanların liderlik yönelimleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021 yılında İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan 158 kadın 202 erkek olmak üzere 360 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların liderlik yönelimlerinin belirlenmesinde Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilen“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”(ÇYLYÖ), psikolojik sağlamlık düzeylerinin belirlenmesinde ise Smith ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen ve Doğan (2015) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”(KPSÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS-22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizine geçilmeden önce normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Verilerin analiz edilirken,“Bağımsız Örneklemler için T-testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi”“Pearson Korelasyon testi”ve“Çoklu Regresyon”analizleri kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre çalışanlar en çok“insan kaynaklı liderlik”yönelimini tercih etmişlerdir. Çalışanların psikolojik sağlamlık düzeyleri ise orta derecede çıkmıştır. Katılımcıların liderlik yönelimleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile cinsiyetleri, medeni durumları ve çalıştıkları birimler arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların idari görevi bulunma değişkeni ile liderlik yönelimleri arasında anlamlı farklılık bulunurken, psikolojik sağlamlık düzeyleri ile anlamlı farklılık bulunmamıştır. Katılımcıların yaşları ile liderlik yönelimleri ve psikolojik sağlamlık ölçekleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Son olarak liderlik yönelimleri ölçeğinin“politik liderlik”ve“insan kaynaklı liderlik”alt boyutlarının psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the leadership orientations of the employees and their psychological resilience levels. Relational screening model was used in the research. The study group of the research consists of 360 volunteer participants, 158 female and 202 male, who are under the Ministry of Interior in 2021. The“Multidimensional Leadership Orientations Scale”(MLOS) developed by Dursun, Günay and Yenel (2019) was used to determine the leadership orientations of the participants. The“Brief Resilience Scale”(BRS) developed by Smith et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2015) was used to determine the levels of resilience. The data were analyzed with the SPSS-22 package program. Before the analysis of the data, a normality test was performed and it was observed that the data were normally distributed. While analyzing the data,“T-test for Independent Samples”,“One Way Analysis of Variance”,“Pearson Correlation test”and“Multiple Regression”analyzes were used. According to the results of the analysis, the employees mostly preferred the“human-based leadership”orientation. The psychological resilience levels of the employees were moderate. A significant difference was found between the leadership orientations and psychological resilience levels of the participants, their gender, marital status and the units they worked in. In addition, while there was a significant difference between the variable of having an administrative task and leadership orientation of the participants, there was no significant difference with their psychological resilience levels. A significant relationship was found between the ages of the participants and their leadership orientation and psychological resilience scales. Finally, it has been determined that the“political leadership”and“human-based leadership”sub-dimensions of the leadership orientations scale have an effect on the psychological resilience levels.