Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UMKE) afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylere müdahale sürecinin belirlenmesi
Understanding how National Medical Rescue Team (UMKE) deals with individuals with special needs in cases of disaster and emergency
- Tez No: 737126
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YANARDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Afet ve acil durumlar tüm bireyler için zorluk oluşturmakta, yetersizliği olsun veya olmasın toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilemektedir. Ancak özel gereksinimli bireylerin afetlerin yıkıcı etkilerine karşı daha savunmasız olduğu alanyazında sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu araştırmada UMKE personelinin özel gereksinimli bireylere müdahale sürecinin nasıl gerçekleştiğinin derinlemesine ele alınması amaçlandığından, araştırma nitel araştırma yöntemine dayalı durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmaya 25-46 yaş aralığında 10'u erkek 4'ü kadın olmak üzere 14 UMKE görevlisi dahil edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Tüm araştırma süreci boyunca araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Elde edilen veriler, gerektiğinde tümevarımsal, gerektiğinde betimsel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, UMKE personelinin özel gereksinimli bireylerle ilgili genel bilgilerinin yanında afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylerin yaşantıları, özel gereksinimli bireylerin tespit edilmesi, özel gereksinimli bireylerle iletişim ve müdahaleye ilişkin bulgulara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgular ışığında, UMKE personelinin özel gereksinimli bireylerin genel özelliklerini tanıma, afet ve acil durumlarda tespit etme, iletişim kurma ve müdahale etmede yetersizlik yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın katılımcıları tarafından vurguladığı gibi, afet ve acil durumlarda özel gereksinimli bireylere daha nitelikli sağlık hizmetleri sunmak ve afetlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için UMKE personeline hizmet içi eğitimler düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters and emergencies raise difficulties for individuals, having a negative impact on all units of the society regardless of their capabilities. However, literature often emphasizes that individuals with special needs are more vulnerable to the devastating effects of such situations. This study was designed as a qualitative case study as it aimed to scrutinize how National Medical Rescue Team (UMKE) personnel deal with individuals with special needs in cases of disaster and emergency. The sampling included 14 UMKE personnel aged between 25 and 46, 10 males and 4 females. The data was collected through semi-structured interviews and document analysis. The researcher also kept a research diary throughout the study. The data obtained was analyzed either inductively or descriptively in line with the need. The results revealed findings regarding UMKE personnel's prevailing knowledge of individuals with special needs along with lives of individuals with special needs, locating them, communicating with them, and intervening during disasters and emergencies. The findings indicated that UMKE personnel experience inadequacy in recognising the traits of individuals with special needs, confirming these traits, communicating with these individuals, and intervening in such cases. As stressed by the participants, it is strongly advised to organize training activities for UMKE personnel to provide more sufficient medical services for individuals with special needs and minimize the devastating impact of disasters.