A research based on identifying the contribution of travel agencies in Izmir in the development of gastronomic tourism
İzmir'deki seyahat acentalarının gastronomi turizminin geliştirilmesindeki katkısına yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 737129
  2. Yazar: FERAY YENTÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzde, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde turizm endüstrisindeki alternatif turizm türleri ve bu kapsamda da gastronomi turizmi, yerel veya bölgesel kalkınma hedeflerine ulaşmak için bir farklılaşma stratejisi olarak giderek önem kazanmaktadır. Seyahat acenteleri ise bir destinasyonun imajını, soyut ya da somut, özellikli tüm yönleriyle tanıtmak, pazarlamak ve markalamak için aktif bir role sahiptir. Potansiyel müşterileri ile doğrudan temas halindedir ve ilgili hizmetleri bir araya getirdiği için alıcıya satın alma kolaylığı sunar. Karmaşık bir tedarikçi ağının merkezinde durur ve bir bilgi merkezi olarak işlev görür. Turizmin gelişimine olan katkılarından dolayı, tüm bu sorumluluklar, seyahat acentelerini stratejik rolleri açısından çok önemli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gastronomi turizmi bağlamında İzmir'deki seyahat acentelerinin mevcut durumunu ortaya koymaktır. Benzer şekilde, çalışma onların bilgisi, yaklaşımı, gastronomiyi etkilemek için algılanan gücü ve genel destek arasındaki ilişkileri göstermektedir. Bu çalışmanın ana sonuçları, seyahat acentelerinin gastronomi turizminin gelişimini desteklediğini ve İzmir'de gastronomi ürün çeşitlendirmesinde kendilerini en etkili kanallardan biri olarak algılamasının yanı sıra gastronomi turizminin acente faaliyetleri ile gelişeceğine ve onlar aracılığıyla geniş kitlelere ulaşacağına inandıklarını yansıtmaktadır. Ancak acentelerin sadece küçük bir yüzdesinin şu anda satışta olan bir gastronomi turuna sahip olması, gastronomi turizminin gelişimine zayıf bir katkının olduğunu gösteriyor. Bu çalışmanın ana çıkarımı, çalışmada önerildiği gibi bir tur programı tasarlama ve destinasyonu gastronomik kaynakları aracılığıyla tanıtma fırsatı olabilir.
Özet (Çeviri)
Today, especially in the emerging economies, the local or regional development within the tourism industry with alternative types of tourism, and gastronomic tourism in particular, remain important as a differentiation strategy for the destinations. Travel agencies have an active role in promoting, marketing and branding a destination's image with all its featured aspects; either tangible or intangible. They are in direct contact with potential customers and they offer a purchase convenience to the buyer as they bundle all the related services. They stand in the center of a complex network of suppliers and function as an information center. All these responsibilites place an emphasis on the very strategic role of travel agencies. The aim of this study is to reveal the current situation of travel agencies in Izmir in the context of gastronomic tourism. Similarly the study shows the relationships between their knowledge, approach, perceived power to impact gastronomy and overall support. The main results of this study reflect travel agencies support the development of gastronomy tourism as well as perceiving themselves as one of the most effective channels in gastronomic product diversification in İzmir and also believe that gastronomic tourism will develop with agency activities and reach masses through them. Yet only a small percentage of the agencies have a gastronomic tour currently on sale indicating a poor contribution to gastronomy tourism development. The main implication of this study could be the opportunity to design a tour program as suggested in the study and to promote the destination through its gastronomic sources.