Ekmek israfına çözüm önerileri ve geri dönüşüm tarifleri
Suggestions for solutions to bread waste and recycling recipes
- Tez No: 737130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Food Hygiene and Technology, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayi devrimiyle başlayan, zamanla devam eden teknolojik gelişim ve değişimler, kadınların iş yaşamına girmesi, artan olanak ve imkânlar sayesinde ürünlere ulaşımın kolaylaşması gibi sebepler hayatın birçok alanında değişimler yaşanmasına yol açmıştır. Hayatın kolaylaşması ve refahın artması gibi olumlu etkileri olan bu gelişmelerin aynı zamanda tüketim toplumuna dönüşmemize ve ekolojiye zarar vermenin yanında zaten kısıtlı miktarlarda olan kaynakları da israf etmemize neden olduğu aşikârdır. Dünyanın içinde bulunduğu ekolojik ve ekonomik koşullar göz önüne alındığında gerek bireylerin gerekse ülkelerin bir araya gelerek çözüm yolları aramaları ve israfa engel olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda araştırmada; israf ve sürdürülebilirlik konularının yanında ekmek ve israfı üzerine yapılan çalışmalar literatür taraması yoluyla ortaya konmuştur. Sürdürülebilir gıda için atıkların en aza indirilmesi önemli bir unsurdur. Bu kapsamda çalışmanın diğer kısmını bayatlayan ekmeklerin israfını sıfıra indirebilmek adına defalarca denenerek reçetesi oluşturulan bayat ekmekli tarifler oluşturmaktadır. Reçetelerde her bir tarif için farklı ekmek çeşitleri denenerek o tarife en çok yakışan çeşit ve kullanım miktarı kayda alınmış ve nihai hali fotoğraflanmıştır. Oluşturulan tarifler kahvaltılıklar, atıştırmalıklar, yemekler ve tatlılar olmak üzere 4 başlık altında toplanmış olup toplamda 46 adettir. Her tarifin hem kaşık, bardak hem de g, ml şeklinde oranları verilerek malzemeler listesi yazılmış; yapılışı açıklanmış ve tarif yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları incelikleri ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reasons such as technological developments and changes that started with the industrial revolution and continued over time, women's entry into business life, and the ease of access to products thanks to increasing opportunities and opportunities have led to changes in many areas of life. It is obvious that these developments, which have positive effects such as facilitating life and increasing welfare, also cause us to turn into a consumer society, harming the ecology, as well as wasting resources that are already in limited quantities. Considering the ecological and economic conditions in the world, both individuals and countries should come together to seek solutions and prevent waste. In this context, in the research; In addition to waste and sustainability issues, studies on bread and its waste have been revealed through literature review. Minimizing waste is an important element for sustainable food. In this context, in order to reduce the waste of stale bread to zero, the other part of the study is to create recipes with stale bread, which have been tried repeatedly. Different types of bread were tried for each recipe in the recipes, and the type and amount of use most suitable for that recipe was recorded and the final version was photographed. The recipes created are grouped under 4 titles as breakfast foods, snacks, meals and desserts, and there are 46 in total. The ingredients list was written by giving the ratios of each recipe in the form of spoons, glasses and g, ml; its preparation is explained and the tricks to be considered while making the recipe are expressed in detail.