Türkiye'de gayrimenkul yatırım ortaklıklarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
Real estate investment trusts in Turkey
  1. Tez No: 73714
  2. Yazar: GÜRKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de, gayrimenkul yatırımları, geleneksel ve güvenli olma nitelikleriyle, yıllardır mevcut yatırım araçları arasında popülaritesini devam ettirmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile, küçük tasarruflarıyla gayrimenkul satın alamayan yatırımcılara, gayrimenkullerin kira gelirleri ve değer artış kazançlarından yararlanma imkanı verilmektedir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, gayrimenkuller ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarından oluşan portföyü işletmek amacıyla kurulan anonim ortaklıklardır. Hisse senetleri karşılığında topladıkları fonları gayrimenkullere ve gayrimenkullere dayalı sermaye piyasası araçlarına yatıran gayrimenkul yatırım ortaklıkları, yıllardır Amerika Birleşik Devletleri, Almanya gibi gelişmiş finansal piyasalarda faaliyet göstermektedirler. Bu ülkelerde gayrimenkul yatırım ortaklıkları, profesyonel yönetim, likiditasyon ve yüksek getiri gibi avantajları ile en çekici yatırım araçları arasında yer almaktadır. Türkiye'de gayrimenkul yatırım ortaklıkları, ilk kez Mayıs 1992'de Sermaye Piyasası Kanunu ve vergi kanunlarında yapılan düzenlemeler ile hukuk sistemimize girmiştir. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile küçük tasarrufların sermaye piyasalarına yönelmesi sonucunda elde edilecek fonlar, bireysel yatırımcıların iktisadi kalkınmada daha etkin bir rol oynamalarını sağlayacaktır. Türkiye'de gayrimenkul yatırım ortaklıkları, vergilendirilmeleri ve etkileri bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Real estate investments, with their features of being traditional and safe, have maintained their popularity for years among investment instruments in Turkey as they have in the rest of the world. Real estate investments trusts' investors who can't buy real estate with their small savings are given the opportunity to benefit from the rent income and value appreciation gains of real estate. Real estate investment trusts are joint stock corporations set up for the purpose of operating a portfolio consisting of real estate and capital market instruments based on real estate. Real estate investment trusts which invest the funds they have collected against shares, in real estate and capital market instruments based on real estate have been operational for years in advanced financial markets such as the U.S.A., Germany. In these countries, their advantages such as professional managements, liquidation and high returns place them in the ranks of the most attractive investment instruments. In Turkey, real estate investment trusts gained their place in the legal system in May 1992 following amendments in the Capital Market Law and Tax Laws. With real estate investment trust, funds which wil be created by orientation of small savings to capital markets will lead to individuals savers playing a more effective role in economic development. Real estate investmet trusts, their taxation and effects in Turkey are the essence of this study.,