Internal communication, internal social media, and employee engagement: A semantic network analysis
İç iletişim, kurum içi sosyal medya ve çalışan bağlılığı üzerine: Anlamsal ağ analizi
  1. Tez No: 737137
  2. Yazar: SAFAE OULAD HAMMOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkçe: Bu çalışma, iç iletişimin çalışan bağlılığı üzerindeki etkisini kurum içi sosyal medya kullanımı üzerinden iç iletişim, kurum içi sosyal medya ve çalışan bağlılığı ile ilgili önceki akademik çalışmalarda öne çıkan kavramların açıklanması ve bu kavramlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi yolu ile incelemeyi amaçlamaktadır. Sözü edilen amaca ulaşmak için bir ağ çalışması gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Web of Science veri tabanında yer alan 77 araştırma makalesinin özetleri, Pajek yazılımı kullanılarak semantik ağ analizine tabi tutulmuş ve Özetler Ağı'nın yapısı; derece, yakınlık, arasındalık merkeziliği, çekirdek ve artikülasyon noktaları olmak üzere beş farklı ağ analizi ölçüsüne dayalı olarak ortaya çıkarılmıştır. İkinci olarak, NVivo yazılımı aracılığıyla aynı 77 araştırma makalesinin yönetimsel etkileri üzerine bir kelime frekans analizi yürütülmüştür. Çalışma bulguları; iç iletişim, kurum içi sosyal medya ve çalışan bağlılığı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca elde edilen bulgular, önceki çalışmalarda öne çıkan kavramların“bilgi”,“çalışan-örgüt ilişkisi”,“iş tatmini”,“örgütsel yenilik”,“değişim yönetimi”ve“örgütsel başarı”olduğunu göstermektedir. Kurum içi sosyal medya aracılığıyla yüksek kaliteli bilgilerin tüm kurum üyeleriyle paylaşılmasına dayanan etkin kurum içi iletişim stratejileri ve uygulamaları aracılık ettiği yüksek düzeyde çalışan bağlılığının, önemli kurumsal sonuçlara ulaşılmasına katkıda bulunur. Araştırma sonuçlarına dayanarak, bu çalışma iletişim ve özellikle halkla ilişkiler alanlarında akademisyenler ve profesyoneller için bir dizi eyleme geçirilebilir çıkarım sunmaktadır. Aynı şekilde, bu tez bazı sınırlamalardan bahsetmekte ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
İnglizce: This study aims to examine the impact of internal communication through using internal social media on employee engagement by disclosing the most prominent concepts covered by the previous academic studies dealing with internal communication, internal social media, and employee engagement and assessing the relationship among these concepts. A network study was conducted to achieve the aforementioned purpose. First, a semantic network analysis of abstracts of 77 research papers published in the Web of Science database was run using Pajek software, and the structure of the Abstracts Network was revealed based on five different measures, including degree centrality, closeness centrality, articulation points. betweenness centrality, core, and articulation points. Second, a word frequency analysis of the managerial implications of the same 77 research papers was performed via NVivo software. The study findings assert the significant and positive relationship between internal communication, internal social media, and employee engagement. Furthermore, the obtained findings demonstrate that the most eminent concepts covered by previous studies are:“information”,“employee-organization relationship”,“job satisfaction”,“organizational innovation”,“change management”, and“organizational success”. A high level of employee engagement mediated by effective internal communication strategies and practices that rely on sharing high-quality information through internal social media with all organization members contributes to attaining important organizational outcomes. Based on the research results, this study offers a set of actionable implications for academics and professionals in the communication and, specifically, public relations fields. Likewise, this thesis mentions some limitations and proposes suggestions for future research.