Uzaktan eğitim ile verilen OBADER oturumlarının 36-72 aylık çocukları olan ebeveynler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of OBADER sessions given by distance education on parents with 36-72 months old children
  1. Tez No: 737144
  2. Yazar: SİNEM SERÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma, Okul Öncesi Eğitim Programı ile Bütünleştirilmiş Aile Destek Eğitim Rehberi (OBADER) içerisinde yer alan aile eğitimi oturumlarını değerlendirme ölçeği hazırlamak ve bu ölçek doğrultusunda OBADER içinde yer alan eğitim konularının uzaktan eğitim yoluyla verilerek bu eğitimin ebeveynler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda“Uzaktan Eğitimle Verilen OBADER Aile Eğitim Oturumlarını Değerlendirme Ölçeği”geliştirilmiştir. Çalışmada deneysel desenlerden tek grup ön test son test deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 36-72 ay çocukları olan ebeveynler oluşturmuştur. Araştırma kapsamında iki farklı örneklem grubu ile çalışılmıştır. Birinci örneklem grubu; ölçeğin oluşturulması için, ikinci örneklem grubu ise uzaktan eğitim ile verilen OBADER oturumlarının ebeveynler üzerindeki etkisinin geliştirilen ölçek yoluyla incelenmesinde kullanılmıştır. Araştırmanın birinci örneklem grubunu, Google Formlar üzerinden ulaşılan 36-72 aylık çocuğu olan 310 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmanın ikinci örneklem grubundaki çalışma alanını Antalya, Denizli, Aydın ve Muğla illerinde yaşayan 36-72 ay çocuğu olan 33 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ve veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitimle Verilen OBADER Aile Eğitim Oturumlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, ebeveynlere ön test olarak uygulanmıştır. Ön test uygulamasının ardından araştırmacı tarafından OBADER içinde yer alan aile eğitim oturumları uzaktan eğitimle ebeveynlere verilmiştir. Eğitimden iki hafta sonra ebeveynlere son test uygulanmıştır. Verilerin toplanması sonucu elde edilen bulgular SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Geliştirilen ölçekle toplanan verilerin analizi sonucunda ön test ile son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu durum verilen eğitimin“Ailenin Beklentileri, Ailenin Tutumları ve Ailenin Çocukla İletişimi”alt faktör puanlarında önemli bir değişime yol açtığını göstermiştir. Bunun sonucunda alt faktörlerdeki değişimin bağımsız değişkenlere göre farklılığın olup olmadığı incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: UEOAEODÖ Ölçeğini Geliştirme, Aile Eğitimi, OBADER, Uzaktan Eğitim.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to prepare the evaluation scale of family education sessions included in the Preschool Education Program and Integrated Family Support Education Guide (OBADER) and to examine the effect of this education on parents by giving the education subjects in OBADER through distance education in line with this scale. For this purpose,“OBADER Family Education Sessions Evaluation Scale Given With Distance Education”was developed. In the study, one group pre-test post-test experimental design was used. The study group consisted of parents with children aged 36-72 months. Within the scope of the research, two different sample groups were studied. The first sample group: To create the scale, the second sample group was used to examine the effect of OBADER sessions given with distance education on parents through the developed scale. The first sample group of the study consists of 310 parents with 36-72 months old children reached via Google Forms. The study area in the second sample group of the research consists of 33 parents with 36-72 months old children living in the provinces of Antalya, Denizli, Aydın and Muğla. The study used“Personal Information Form”and“Scale for Evaluating the Effects of OBADER Family Education Sessions Given by Distance Education on Parents”developed by the researcher as a data collection tool. The scale was administered to the parents as a pre-test. After the pre-test application, the family education sessions in OBADER were given to the parents by distance education by the researcher. A post-test was administered to the parents two weeks after the training. The findings obtained as a result of data collection were analyzed in the SPSS 22 program. As a result of the analysis of the data collected with the developed scale, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test. This showed that education led to a significant change in the sub-factor scores of“Expectations of the Family, Attitudes of the Family and Communication of the Family with the Child”. As a result, it was examined whether the change in the sub-factors differed according to the independent variables. KEYWORDS: Developing the UEOAEODÖ Scale, Family Education, OBADER, Distance Education.