Kesirlerle çarpma ve bölme işlemlerinin çoklu temsil yoluyla öğretiminin öğrenci başarısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of teaching multiplication and division with fractions through multiple representation on student success
  1. Tez No: 737145
  2. Yazar: MERVE TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı kesirlerle çarpma ve bölme işlemleri konusunun çoklu temsil yoluyla öğretiminin öğrenci başarısına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modeli tercih edilmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ordu ilindeki bir devlet okulunda 6. sınıfta öğrenim gören 23'ü deney ve 23'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 46 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda dersler çoklu temsillerle hazırlanan çalışma yaprakları ile kontrol grubunda dersler Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 6. sınıf matematik ders kitabındaki etkinlikler doğrultusunda işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kesirlerle İşlemler Başarı Testi”kullanılmıştır. Ön test ve son test olarak uygulanan testten elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Veriler; bağımsız örneklemler için t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, bağımlı örneklemler için t testi, Mann Whitney U testi ve karışık ölçümler için iki yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin başarı puanlarında çalışma öncesi ve sonrası bakımından anlamlı bir farklılık oluşmuştur. Ayrıca, deney grubundaki öğrenciler ile kontrol grubundaki öğrencilerin toplam puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre bu araştırmada çoklu temsillerle öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin kesirlerle çarpma ve bölme işlemleri konusundaki akademik başarılarını arttırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of multi-representation teaching about multiplication and division with fractions on student achievement. Quantitative research method was used in the study. A quasi-experimental design model with pretest-posttest control group was preferred. The research was carried out with a total of 46 students, 23 in the experimental group and 23 in the control group, studying in the 6th grade of a public school in Ordu in the 2021-2022 academic year. The lessons in the experimental group were taught with worksheets prepared with multiple representations, and the lessons in the control group were taught in line with the activities in the 6th grade mathematics textbook of the Ministry of National Education. In the research,“Operations with Fractions Achievement Test”was used as a data collection tool. The data obtained from the test applied as a pre-test and post-test were analyzed with the SPSS 26.0 package program. Data; t test for independent samples, Wilcoxon signed-rank test, t test for dependent samples, Mann Whitney u test and two-way analysis of variance for mixed measures. As a result of the analysis, there was a significant difference in the achievement scores of the students in the experimental group in terms of before and after the study. In addition, a significant difference was found between the total scores of the students in the experimental group and the students in the control group in favor of the experimental group. According to the results of this research, it has been concluded that teaching with multiple representations is effective in increasing the academic success of 6th grade students in multiplication and division operations with fractions.