Çevrimiçi ikinci el paylaşım ekonomisine katılma niyetinin kişilik özellikleri ve tutum çerçevesinde incelenmesi
An examination of the intent to participate in the online second hand sharing economy within the framework of personality traits and attitude
  1. Tez No: 737161
  2. Yazar: ÇAĞLA GENÇER GÜLDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİRAY TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beş Büyük Kişilik Özelliğinin çevrimiçi ikinci el alışverişe yönelik tutum ve katılma niyetine etkisini Türkiye'de ikamet eden tüketiciler açısından incelemektir. Bu kapsamda 253 katılımcıdan çevrimiçi anket yöntemi ile veri elde edilmiştir. Elde edilen veri, SmartPLS programı kullanılarak, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları Beş Büyük Kişilik Özelliği alt boyutlarından nevrotiklik (-), dışa dönüklük (+) ve uyumluluk (+) kişilik özelliklerinin tüketicilerin çevrimiçi ikinci el alışverişe yönelik tutumlarına etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca nevrotiklik (-), dışa dönüklük (+) ve uyumluluğun (+) tutum aracılığıyla tüketicilerin çevrimiçi ikinci el alışverişe katılma niyetlerini etkilediği tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, çevrimiçi ikinci el alışverişe yönelik tutumun çevrimiçi ikinci el alışverişe katılma niyetini pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Literatürde bir paylaşım ekonomisi türü olan çevrimiçi ikinci el alışverişi ele alan çalışmaların sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Ayrıca Beş Büyük Kişilik Özelliğinin bütün alt boyutlarını çevrimiçi ikinci el alışverişe yönelik tutum ve katılma niyeti üzerindeki etkisini inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu kapsamda mevcut çalışma söz konusu boşlukları doldurması bakımından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Big Five Personality Traits on attitudes toward second-hand online shopping and intention to participate in terms of consumers residing in Turkey. In this context, data were obtained from 253 participants by online survey method. The obtained data were analyzed with the Partial Least Squares Structural Equation Modeling method using the SmartPLS program. The findings of the study reveal that neuroticism (-), extroversion (+), and agreeableness (+) personality traits, which are the Big Five Personality Traits sub-dimensions, have an effect on consumers' attitudes toward second-hand online shopping. In addition, it has been found that neuroticism (-), extraversion (+), and agreeableness (+) affect consumers' intention to participate in second-hand online shopping through attitude. Besides, it has been observed that the attitude toward second-hand online shopping positively affects the intention to participate in second-hand online shopping. In the literature, it is seen that there are a limited number of studies discussing second-hand online shopping, which is a type of sharing economy. In addition, no study has been found that examines the effects of all sub-dimensions of the Big Five Personality Traits on attitudes toward online second-hand shopping and intention to participate. In this context, the present study contributes to the literature in terms of filling the mentioned gaps.