Yusuf Karadâvî'nin ibadetler alanındaki fıkhi tercihleri
Yusuf Karadavi's fiqual preferences in the field of words
  1. Tez No: 737165
  2. Yazar: FERİDE ELİF ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmamızda, Yusuf el- Karâdâvi'nin fıkıh ve fıkıh usûlünü tecdîd kavramıyla harmanlayarak mezheplerarası bir yaklaşımla kaleme aldığı“Fetavâ'l-muâsıra”adlı eserinde ele aldığı ibadetler hakkındaki fıkhi tercihleri esas alınmaktadır. Konular mezhep imamları, kadim ve muasır alimler ve son olarak Karâdâvi'nin tercihleri etrafında izah edilecektir. Konulardaki farklı görüşleri mukayeseli olarak incelemeyi hedeflemekteyiz. Bunun sonucunda fıkhi ayrılık ve çekişmelerin ana kaynağının nedenlerini de zikretmiş olacağız. Çalışmamızda eserin müellifi Yusuf el-Karâdâvî'nin konuyla ilgili tercihlere ulaşırken kullandığı metodolojiyi de tespit edeceğiz. Araştırmamız Karadâvi'nin hayatı, ilmi serencamı, fetvadaki metotlarını ele aldığımız giriş bölümü ile başlamaktadır. Akabinde bedeni ibadetlerdeki görüşleri birinci bölümde, mali- hem mali hem bedeni ibadetlerdeki görüşleri ise ikinci bölümümüzde ele alınacaktır. Birinci ve ikinci bölümde ele alınan fıkhi konularda önceliğimiz Karadâvî'nin hükme varırken kullandığı delilller ve tercihler olacaktır. Konu etraflıca izah edildikten sonra kadim alimlerimizin tercih ve delillleri zikredilecektir. Son olarak ise günümüz fıkıhçılarının görüşleri de ele alınarak zamanın değişmesine paralel hükümlerin değişme serüvenine de şahitlik etmiş olacağız. Yusuf el-Karâdâvi ilmi çalışmalarının yanısıra aktivistlik, öğretmenlik, vakıf temsilcilikleri yönleriyle de topluma ışık tutan bir fakih olmuştur. Fıkıh alanındaki tercihlerinin çoğunluğu kolaylık ilkesi ile İslam'ı daha büyük kitlelere sevdirerek tanıtmak ve fıkhî incelikleri öğretmek amacını taşımaktadır. Fıkhi konularda insanları mu'tedil olmaya davet etmiş ve fıkhî mezhep görüşleri arasında delil merkezli analizle en güçlü ve zamanın maslahatına en uygun olanının tercih edilmesi gerektiğini savunmuştur. İbadeti ilgilendiren hususlarda bütüncül ve her nevi görüşü sahih olması ve delilin kudreti şartı ile eserinde zikrederek delil göstermiştir. Karâdâvinin, mezhep alimleri ve hocalarının aksine görüşleri de mevcuttur. Çalışmamızda objektif olmak kaydıyla tenkit edilerek eleştiriye maruz kaldığı tercihlerini de ele alacağız.“el-Fetavâ'l-muâsıra”eseri birçok dile çevrilerek genç neslin rağbet ettiği bir kaynak haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Our research aims to examine Yusuf el-Karadavi's fıqh and fıqh methodology comparatively, concerning the concept of tecdid, focusing on his text“Fetava'l-muasıra”where he discusses fıqh differences towards prayers (worship) across sects. This study analyzes the methodology of how Karadavi grasps these intellectual differences amongst sects. Yusuf el-Karadavi is a versatile fıqh scholar, not only interested in intellectual issues but also leads Islamic community through his collaboration with pious foundations, his mentorship, and activism. Our research begins with the introductory part, where we discuss Karadâvi's life, his knowledge, his methods in fatwa. Afterwards, his views on physical worship will be discussed in the first part, and his views on financial and physical worship will be discussed in the second section. Our priority on the fiqh issues discussed in the first and second chapters will be the evidences and preferences used by Karadâvî while making a decision. After the subject is explained in detail, the preferences and evidences of our ancient sect scholars will be mentioned. And as a final, by considering the views of today's jurists, we will witness the adventure of changing the provisions parallel to the change of time. Karadavi's main purpose rests on the principle of convenience which will make more people endearing of Islam through teaching subtleties of fıqh. He invites people to be moderate on fiqh issues and argues that among intellectual sectarian views, the strongest and most appropriate practice should be preferred with evidence-centered analysis concerning the the necessity of the time. Through his scholarship, Karadavi shows how to approach issues concerning prayers holistically, emphasizing to consider every precise view with being keen on the necessity of powerful evidence. Thus, this study presents Karadavi's some disagreements on issues setting him apart even from his mentors and important scholars of Islamic sects. Our study's main focus,“Fetava'l-muasıra”has been quite influential in contemporary times as it has been translated into various languages and attract an important number of young followers.