Karaciğer transplantasyonu hastalarının operasyon öncesi ve sonrasında, inflamatuar ve anti-inflamatuar gen ifadelerinin incelenmesi
Investigation of inflammatory and anti-inflammatory gene expressions in liver transplantation patients before and after the operation
  1. Tez No: 737171
  2. Yazar: GAMZE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genel Cerrahi, Genetik, Biology, General Surgery, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Karaciğer nakli sonrasında inflamasyon, rejeksiyon, rejenerasyon ve immünsüpresyon tedavisi gibi durumların takibinde yararlı olabilecek biyobelirteçler hala aranmaktadır. Projemizin amacı, transplantasyon öncesi ve sonrası immün sistemin verdiği tepkinin daha iyi anlaşılması ve aday biyobelirteçlerin değerinin ortaya konmasıdır. Materyal ve Metot: Karaciğer nakli hastalarının operasyondan önce, operasyondan 1 ve 6 ay sonra periferik kan örneklerinde bazı sitokin genlerinin ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarında biyobelirteç olabileceği düşünülen genlerin ifade edilme düzeyleri araştırılmış, serumlarından biyokimyasal analizler yapılmıştır. Bulgular: Karaciğer naklinden 1 ay sonra gerçekleştirilen ölçümlerde ALT, PLT ve CRP seviyelerinin yükseldiği; AFP, Bilirubin D ve Bilirubin T seviyelerinin azaldığı tespit edilmiştir. Operasyondan 6 ay sonra gerçekleştirilen ölçümlerde PLT seviyesinin yükseldiği; AST, AFP Bilirubin D ve Bilirubin T seviyelerinin azaldığı tespit edilmiştir. Operasyondan 1 ay sonraki ölçümlerin 6 ay sonraki ölçümlerle karşılaştırılmasında ALT, PLT, CRP ve Bilirubin D seviyelerinin 6. ayda azaldığı tespit edilmiştir. Operasyondan 1 ay sonra gerçekleştirilen ölçümlerde IL-2 ve IFN-γ gen ifade düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Operasyondan 6 ay sonra gerçekleştirilen ölçümlerde TNF-α gen ifadelerinde artış gözlenmiştir. Operasyondan 1 ay sonra ve 6 ay sonra gerçekleştirilen ölçümlerin karşılaştırılasında ise IL-2, HLA-G5 ve IFN-γ gen ifadelerinin 6. ayda yükseldiği tespit edilmiştir. Operasyondan sonraki 2 yıllık süreçte rejeksiyon gözlenen hastaların 1. aydaki TNF-α gen ifadelerinin rejeksiyon geçirmeyen hastalara oranla azaldığı tespit edilmiştir. IL-2 ve IFN-γ genlerinin tüm zaman dilimlerindeki ifade değişiklikleri pozitif korelasyon göstermektedir. Sonuç: Karaciğer nakli sonrasında geleneksel biyokimyasal parametrelerin yanı sıra ilk 6 aylık dönemde ifade edilme seviyeleri değişen IL-2, IFN-γ, TNF-α ve HLA-G5 gen ifadelerinin ölçümü hastaların takip edilmesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Biomarkers that may be useful in the follow-up of conditions such as inflammation, rejection, regeneration and immunosuppression therapy are still sought after liver transplantation. The aim of our project is to better understand the immune system response before and after transplantation and to reveal the value of candidate biomarkers. Material and Method: Expression levels of some cytokine genes and genes thought to be biomarkers in various infectious diseases were investigated in peripheral blood samples of liver transplantation patients before, 1 month and 6 after the operation, and biochemical analyzes were made from their serums. Results: ALT, PLT and CRP levels increased in measurements performed 1 month after liver transplantation; AFP, Bilirubin D and Bilirubin T levels were found to be decreased. In the measurements performed 6 months after the operation, the PLT level increased; It was determined that AST, AFP Bilirubin D and Bilirubin T levels were decreased. Comparing the measurements 1 month after the operation with the measurements 6 months later, it was determined that ALT, PLT, CRP and Bilirubin D levels decreased at 6 months. In the measurements performed 1 month after the operation, it was determined that IL-2 and IFN-γ gene expression levels decreased. In the measurements performed 6 months after the operation, an increase in TNF-α gene expressions was observed. Comparing the measurements performed 1 month after the operation and 6 months after the operation, it was determined that IL-2, HLA-G5 and IFN-γ gene expressions increased at the 6th month. It was determined that the TNF-α gene expressions of the patients who were observed to be rejected in the 2 years after the operation were decreased compared to the patients who did not experience rejection. Expression changes of IL-2 and IFN-γ genes in all time periods show positive correlation. Conclusion: In addition to traditional biochemical parameters after liver transplantation, measurement of IL-2, IFN-γ, TNF-α and HLA-G5 gene expressions, whose expression levels change in the first 6 months, may be useful in the follow-up of patients.