Enerji bağlamında Türkiye-Rusya Federasyonu ekonomik ilişkiler
Turkey-Russian Federation economic relations in the context of energy
  1. Tez No: 737189
  2. Yazar: ÇOŞKUN PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası Ticaret, Economics, Energy, International Trade
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye-Rusya ilişkilerinin enerji boyutu ile ele alınmasıdır. Bu nedenle çoğunluğu uluslararası kuruluşlarca yayımlanmış istatistiki veriler kullanılarak Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun enerji profilleri incelenmiştir. Türkiye'nin sahip olduğu veriler mevcut kaynakların tüketimi karşılamadığını ve ithalatın zorunlu olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda enerji kaynakları bakımından zengin bir coğrafyaya sahip olan Rusya Federasyonu ise tüketiminden fazla üretim kapasitesine sahiptir. Rusya iktisadi kalkınmasını sağlamak için bu kaynakları pazarlamak durumundadır. Rusya ve Türkiye arsındaki ilişki karşılıklı bağımlılık teorisi ile açıklanabilmektedir. Buna göre iki ülke de bir diğerinin yokluğundan negatif etkilenecektir. Türkiye-Rusya ilişkilerinin temelini karşılıklı bağımlılık oluşturmakla birlikte asimetrik bir bağımlılıktan söz edilebilir. Türkiye günden güne artan enerji ihtiyacını karşılamak adına Rusya ile bir öncekinden daha geniş kapsamlı projelere imza atarken Rusya'nın Türkiye ile olan ticaretini aynı oranda artırmadığı görülmektedir. Türkiye'nin Rusya'ya karşı verdiği dış ticaret açığı sürdürülebilir değildir. Enerji alanında Rusya'ya bağımlılığın azaltılması adına sürdürülebilir temiz enerji kaynaklarının kullanımına ağırlık verilmeli, elektrik üretiminde hidrolik enerji tercih edilmeli, kömür ile çalışan santrallerde taş kömürü yerine linyit kullanımı teşvik edilmelidir. İthalatın zorunlu olması durumunda başta Azerbaycan ve ABD gazı olmak üzere alternatif tedarikçiler de tercih edilmeli, dünyadaki rekabetçi ortamdan faydalanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deal with Turkey-Russia relations in terms of energy dimension. For this reason, the energy profiles of Turkey and the Russian Federation were examined using statistical data, most of which were published by international organizations. Turkey's statistics show that the current resources do not meet the consumption and import is compulsory. At the same time, the Russian Federation, which has a rich geography in terms of energy resources, has a production capacity more than its consumption. Russia has to market these resources to ensure its economic development. The relationship between Russia and Turkey can be explained by the theory of interdependence. Accordingly, both countries will be negatively affected by the absence of the other. Although mutual dependence forms the basis of Turkey-Russia relations, an asymmetrical dependency can be mentioned. While Turkey has signed more comprehensive projects with Russia than the previous ones in order to meet its increasing energy needs, it is seen that Russia has not increased its trade with Turkey at the same rate. Turkey's foreign trade deficit with Russia is not sustainable. In order to reduce dependence on Russia in the field of energy, the use of sustainable clean energy sources should be emphasized, hydraulic energy should be preferred in electricity production, and the use of lignite instead of hard coal in coal-fired power plants should be encouraged. If the import is compulsory, alternative suppliers, especially Azerbaijan and USA gas, should be preferred and the competitive environment in the world should be benefited.