Hastane bilgi sistemi geliştirme faaliyetlerinin yönetimi ve kullanıcı davranışlarının yönlendirilmesi
Management of hospital information systems development and user behaviors
- Tez No: 73719
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Hastanelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ihtiyaç duyulan bilginin istenen yer ve zamanda temin edilebilmesi gerekmektedir. Teknolojik gelişmeler sonucu bu ihtiyaç bilgisayar destekli Hastane Bilgi Sistemleri tarafından karşılanabilmektedir. Bu suretle daha kaliteli ve ucuz sağlık hizmeti üretmek mümkün olmaktadır. Ancak uygulamada yalnızca bilgisayar tedarikinin yeterli olacağı düşünülmekte, hastanenin bilgi ihtiyacını tam, doğru ve zamanında karşılayacak bir bilgi sistemi geliştirme faaliyeti ile, bilgi sisteminin en önemli elemanı ve kullanıcısı olan insan boyutu üzerinde durulmamaktadır. Bu yaklaşım başarısız uygulamalara, dolayısıyla zaman ve para kayıplarına yol açmaktadır. Bu yüzden etkin bir bilgisayar destekli Hastane Bilgi Sistemi geliştirebilmek için iyi bir yönetime ve insan davranışlarının dikkate alınmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, bilgisayar destekli Hastane Bilgi Sistemi geliştirme faaliyetinin hastane ihtiyacını karşılayacak şekilde ve başarı ile sonuçlanabilmesi için alınması gereken önlemler üzerinde durulmaktadır. Bu amaçla;. Hastane Bilgi Sistemi geliştirme konusu yönetim açısından ele alınmakta,. Hastane Bilgi Sistemi geliştirme çalışmaları sırasında karşılaşılabilecek kullanıcı davranışları incelenmekte,. Bu bilgiler çerçevesinde bir örnek Hastane Bilgi Sistemi geliştirme çalışması tanıtılmaktadır. Bu suretle, çağdaş hastaneler için vazgeçilmez olan bilgisayar destekli Hastane Bilgi Sistemlerinin, amacına uygun olarak ve başarı ile gerçekleştirilmesi konusuna ışık tutulmaktadır. Dolayısı ile bu amaçla ihtiyaç duyulan büyük miktarda kaynakların etkin kullanımı ve üretilen sağlık hizmeti kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For hospitals to carry out their duties, the necessary information should be disseminated at the right place and at the right time. Through technological developments, it is possible for computerized Hospital Information Systems to fulfill this need thus providing both quality and inexpensive health service. In the implementation of such systems, however, procurement of computers seems to be sufficient in accurately meeting the needs of the hospital whereas the human factor, the most important element, and the user of the information, is ignored. Such approaches not only lead to loss of time and money but they result in unsuccessful applications. To prevent lack of success and to develop an effective computer based Hospital Information system, it is vital to implement good managerial strategies that take the human factor into account. The purpose of this thesis is to show how to develop a Hospital Information System that both meets the needs of the hospital and that takes into account the necessary measures to be implemented for a successful application. In accordance with this goal:. Hospital Information Systems development will be analyzed in terms of management. User behaviors presented during the development phase will be reviewed. In light of the above information, a sample Hospital Information System development will be introduced. In conclusion, this study will shed light on how computer based Hospital Information Systems, indispensable for today's modern hospital facilities, can be successfully realized according to the needs of the hospital in order to upgrade the quality of health service and to contribute to the effective utilization of resources.