Yönetici davranışlarında ulusal kültürün etkisi ve Ankara ili sınırları içerisinde yer alan meslek lisesi müdürlerine yönelik bir uygulama
Practice for vocational high school principals of in the municipality of Ankara and the effect of national culture at administrators behaviour
- Tez No: 73718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, alan araştırmasına dayalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı döner sermayeli okullarda görevli yöneticilerin yönetsel davranışlarının oluşum sürecine etki eden kültürel faktörleri açıklamak ve kültüre özgü niteliklerini belirlemektir. Bu amaçla çalışmanın ilk iki bölümünde yönetsel davranışların oluşum sürecine etki eden kültürel faktörler literatür araştırmasına dayalı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, ilk iki bölüme dayalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı döner sermayeli Kız Meslek Lisesi, Erkek Teknik Lisesi ile Ticaret ve Turizm Meslek Lisesi yöneticilerine anket uygulaması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda“ Yöneticilerin yönetsel davranışlarında kültüre özgü nitelikler vardır”varsayımının deteklendiği, yöneticilerin davranış ve inanç eğilimlerinde kültürün etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, cinsiyet ve yaş değişkeni ile toplumsallaşma evrelerinin ( ailenin sosyo ekonomik statüsü, aile tipi, aile büyüklüğü, yetiştiği coğrafi bölge) davranış ve inançlar üzerindeki etkilerinin saptanması amacıyla varyans analizi yapılmıştır. Bu istatistiksel analiz sonucunda, cinsiyet değişkenin ekip çalışmasında, yetiştiği coğrafi bölge değişkenin otokratik/demokratik eğilimlerinde etkili olduğu görülmüştür. Diğer değikenlerin yönetici davranışlarında etkisi saptanmamıştır. Araştırmada elde edilen bulgular daha önce benzer çalışmaların bulgularıyla karşılaştırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı Yönetim uygulamaları açısından ne anlama geldiği vurgulanmıştır. Son olarak bu alanda yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this work, with respect to the searching of the subject, is to find out the effects of the cultural factors which influences the behaviours of administrators who work in the schools of MEB (Ministry of National Education), which have circular profity. Due to this; the cultural factors which have a very crucial effect in the administrator behaviour are investigated in accordance with the literature understanding in the first and second chapters respectively. Besides, in the third chapter, with respect to the first and second chapters, there is made a questionaire to the administrators of the schools of Turkish MEB (Ministry of National Education), inculuding vocational high schools and business and tourism high scholl. The statistical analysis, that were found in the questionaire are evalvated by the programme of SPSS. As a consequence of the evalvation“ There are attributes of culture in the behaviours of the administrators ”are influenced by the culture. In addition to this, to find out the effects of the sex and age factor in the period of socilation in the administrator behaviour and beliefs, there is made an analysis. By this statistical analysis, there is found that sex has effects in group studies, and the birthplace has effects in the autocratic/democratic decision making process. There aren't found any other variables that affect the behaviours of administrators. The founded diagnosis is compared with the other foundings in this subject and and there is stated the importance of the administrator's behaviours for MEB (Ministry of of National Education). Consequently there are pointed some proposals for this work.“ _ ”IX