Animasyon filmlerinde antagonist karakterlerin empati odaklı tasarımı: The Grinch örneği
Empathy-focused design of antagonist characters in animated films: The case of the Grinch
- Tez No: 998950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, animasyon filmlerinde antagonist karakterlerin empati uyandıracak biçimde nasıl tasarlandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, çağdaş animasyon sinemasında antagonist karakterlerin yalnızca karşıt bir güç olarak değil, duygusal derinliğe ve dönüşüm potansiyeline sahip anlatı özneleri olarak nasıl yapılandırıldığı ele alınmıştır. Araştırmada örnek olay olarak Illumination stüdyosu tarafından üretilen The Grinch (2018) animasyon filmi seçilmiş; filmdeki Grinch karakteri karakter tasarımı, yüz ifadeleri, renk paleti ve anlatı yapısı bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülmüş; film çözümleme tekniğine dayalı betimsel görsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Seçilen sahneler üzerinden gerçekleştirilen analizlerde, karakterin biçimsel özellikleri, beden dili, mimikleri ve renk kullanımı incelenerek, empati kurulumuna katkı sağlayan görsel anlatım stratejileri değerlendirilmiştir. Bulgular, Grinch karakterinin anlatı boyunca yalnızca“kötü”bir figür olarak sunulmadığını; geçmiş deneyimleri, yalnızlık ve dışlanmışlık temaları aracılığıyla empati kurulabilir bir karaktere dönüştürüldüğünü göstermektedir. Özellikle karakterin yüz ifadelerinde ve beden dilinde gözlemlenen aşamalı yumuşama, anlatı ilerledikçe değişen renk paletiyle birlikte karakterin içsel dönüşümünü görsel olarak desteklemektedir. Filmde kullanılan mekânsal karşıtlıklar ve renk geçişleri, Grinch'in duygusal durumunu görünür kılmakta ve izleyicinin karakterle duygusal bir bağ kurmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışmanın sonuçları, animasyon filmlerinde antagonist karakterlerin empati uyandıracak biçimde tasarlanmasında görsel süreklilik, aşamalı değişim ve anlatı ile uyumlu karakter tasarımının belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine how antagonist characters in animated films are designed in ways that evoke empathy. Within the scope of the study, contemporary animation cinema is discussed in terms of its tendency to construct antagonist characters not merely as opposing forces, but as narrative subjects with emotional depth and transformative potential. As a case study, The Grinch (2018) produced by Illumination Studios is selected, and the Grinch character is analyzed through character design, facial expressions, color palette, and narrative structure. The research adopts a qualitative methodology and employs a descriptive visual analysis based on film analysis techniques. Through the examination of selected scenes, the character's formal attributes, body language, facial expressions, and color usage are analyzed in order to identify visual narrative strategies that contribute to the establishment of empathy. The findings indicate that the Grinch character is not represented solely as a“villain,”but is transformed into an empathetic figure through elements such as past experiences, feelings of loneliness, and social exclusion. In particular, the gradual softening observed in the character's facial expressions and body language, together with the evolving color palette throughout the narrative, visually supports the character's internal transformation. Spatial contrasts and color transitions used in the film effectively reflect the Grinch's emotional states and facilitate the audience's emotional engagement with the character. The results of the study reveal that visual continuity, gradual transformation, and character design aligned with the narrative play a decisive role in designing antagonist characters that evoke empathy in animated films.