Robert Schumann'ın Op. 94 obua ve piyano için üç romans eserinin form analizi ve obua icrası yönünden incelenmesi
Form analysis of Robert Schumann's Op. 94 three romances for oboe and piano and examination of the oboe in terms of performance
- Tez No: 737201
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Romantik Dönem'in önemli bestecilerinden biri olan Robert Schumann'ın Op. 94“Obua ve Piyano için Üç Romans”eserinin form analizi ve obua icrası yönünden incelenmiştir. Nitel bir çalışma olan bu araştırma, literatür ve doküman incelemesi yoluyla oluşturulmuş, tezde betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada bestecinin hayatı, dönemi ve diğer eserleri hakkında bilgi de verilmiştir. Yapılan araştırmada, Schumann'ın obua için yazdığı tek eser olan ve obua repertuarında oldukça önemli bir yere sahip Op. 94 hakkında Türkiye'de yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmanın eseri çalmak veya hakkında bilgi sahibi olmak isteyecek kişiler için yararlı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Op. 94“Three Romances for Oboe and Piano”by Robert Schumann, an important composer in the Romanic Period, for form analysis and oboe performance. As a qualitative study, the thesis is based on a literature review and utilizes a descriptive methodology. The study also offers information about the composer's life, period, and his other works. Since there exists no scholarship in Turkish on Op. 94, it is our hope that the thesis might provide some useful insights for those interested in the composition or those who would like to perform it.